| Decebalul a întrebat:

Deci am o problema cu pc-ul. Ieri nu aveam ce face si am scos pc-ul sa il curat de praf. Dupa ce l-am curatat si l-am montat inapoi nu se mai aprinde monitorul, in sensul ca el are curent, ii conectat la unitate dar nu apare nicio imagine pe el, iar beculetul de la el bipaie normal. Mouse-ul are un beculet cand totul merge ok ii verde, dar acum ii galben, si in general ii galben pentru 2-3 secunde dupa ce am aprins pc-ul, apoi se face verde, dar acum sta galben. In unitate totul e ok, dar nu inteleg de ce nu apre nimic pe monitor. Aveti vreo idee ce as putea sa fac?
P. S. Nu il pot duce la reparat sau altceva de genu.

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Nu cred că totul e ok dacă întâmpini probleme. Poate nu ai pus placa de bază cum trebuie și se atinge cu circuitele alea de jos de ceva. Vezi să nu atingă de nimic și mai demonteaz-o și după monteaz-o la loc. Încearcă să vezi dacă merge și cu alt monitor și dacă ai conectat firele cum trebuie și ai fixat bine acolo placa video, să nu se miște. Trebuie fiecare cablu și component să fie fixat cum trebuie. Asta se întâmplă dacă te mănâncă să scoți și să bagi cu riscul de a nu o mai face cum trebuie. Acum eu sper că nu ai umblat și prin BIOS la ceva că poate să fie și asta o problemă.

| Decebalul explică (pentru T0T):

Dar eu doar am incercat sa curat unitatea de praf si nu am scos componentele de pe placa de baza, iar cat despre bios, nu cred ca m-a atins de el.

| T0T a răspuns (pentru Decebalul):

Când ai curățat poate atins ceva din greșeală. Dar ți-am spus încearcă să vezi dacă nu e de la monitor că poate s-a ars, vezi și la alt pc dacă merge și dacă merge alt sfat în plus nu am ce să îți dau, du-l la un specialist. Poți să scoți și să bagi bateria la loc de asemenea, cum am văzut mai sus, poți încerca toate astea dar dacă tot nu merge du-l la specialist.

| Decebalul explică (pentru T0T):

Deci am incercat sa scot placa video si placutele de ram si le-am pus inapoi si ca prin magie totul a revenit la normal laughing. Si am schimbat ieri monitorul actual cu altul si tot nu mergea. Oricum, multumesc de ajutor happy

| T0T a răspuns (pentru Decebalul):

Nu ai pentru ce, mă bucur că ai rezolvat problema.

18 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Salut,

Incearca sa demontezi toate componentele si sa incerci sa il montezi din nou. Incearca si un reset de BIOS scotand bateria.

| K0sti a răspuns:

Este, nu ii...ii la coada vacii la tara!

| Decebalul explică (pentru K0sti):

Adica?

| K0sti a răspuns (pentru Decebalul):

Adica invata sa scrii si sa vorbesti!

| Decebalul explică (pentru K0sti):

Aha... Imi cer scuze pentru greselile facute, nu prea stiu bine romana deoarece stau in Germania de 5 ani, si nu prea am cu cine sa vorbesc romana happy. Totusi detest oamenii care comenteaza aiurea si fara rost, cred ca era mai bine daca nu pierdeai timpul scriind comentariul ala happy.

| K0sti a răspuns (pentru Decebalul):

Oi fi si tu ca Raducioiu care dupa 3 ani se facea ca nu mai stie romana...
Ii-ul ala nu e din cauza Germaniei, l-ai primit mostenire, asa ca lasa vrajeala! Nu numai tu scrii si vorbesti asa, ci si multi altii care stau "pe aicilea"! Si eu detest oamenii care nu stiu sa scrie, in special cand ies intr-un mediu public unde ii vad sute de mii de oameni, ce zici?
Ti-am atras atentia ca sa stii de acum incolo, valabil si pentru altii! Spor la detestat daca tot mai vrei sa ma detesti!

| Decebalul explică (pentru K0sti):

Dar eu nu am zis ca nu stiu romana... Eu am zis ca nu am cu cine sa vorbesc aici. Si "ii" il foloseam tot timpul in Romania, deoarece stateam in Iasi, si il foloseam in locul lui "este". Incearca sa fii mai prietenos cu ceilalti caci pe TPU obisnuiam sa intalnesc doar oameni prietenosi, nu stica comunitatea aiurea.

| K0sti a răspuns (pentru Decebalul):

"Si "ii" il foloseam tot timpul in Romania"... exact, asta am si spus! Insa il folosesti doar la coada vacii la tara, nu conteaza de unde esti, Iasi, Constanta, Timisoara, etc.
Cand scrii folosesti "este"! Sunt foarte prietenos cu cei care stiu sa se respecte pe sine si pe cei cu care interactioneaza! Cand scrii "ii", nu te respecti nici pe tine, nici pe mine!

| Decebalul explică (pentru K0sti):

Cand incerc sa vorbesc cu o persoana mai in varsta ca mine si vorbesc politicos, nu folosesc "ii", foloses "este", dar eu cand vorbesc cu prietenii folosesc "ii". Oricum, lasa asta, sunt un incult si un needucat si tot asa... uite cum ne irosim timpul aiurea scriind lucruri fara rost sad.

| K0sti a răspuns:

Si ca sa-ti raspund si la intrebare, vreau sa stiu mai exact ce inseamna la tine "l-am curatat". Pas cu pas ce ai facut!

| Decebalul explică (pentru K0sti):

Pai cand curat unitatea fac tot posibilul sa indepartez praful din el, in special din ventilatoare. Si dupa asta cu o pensula indepartez praful de pe placa de baza, placa video, placutele ram, etc. Dar uite ca am rezolvat problema si totul este ("ii") ok laughing. Mi-a facut placere sa discutam happy

| K0sti a răspuns (pentru Decebalul):

Tocmai pentru ca nu stii cu cine stai de vorba, vei folosi tot timpul "este"! Eu de exemplu sunt mai batranel asa! In plus, eu bat saua ca sa priceapa iapa, cum se spune, adica valabil si pentru altii!

Ok! Pe mine ma interesa daca ai scos componente din calculator si daca ai pus mana pe ele! De acum incolo, cand iti mai bagi nasul, nu te mai atingi de calculator fara asa ceva:
http://img.auctiva.com/imgdata/1/5/7/7/9/9/5/webimg/515998207_o.jpg
http://www.zeph.com/esdwriststrapcoilcordplug.jpg
Pe care o legi la impamantare pentru a se descarca prin ea electricitatea statica pe care o ai in corp de la mersul pe mocheta, de la frecarea cu aerul, sau de la atingerea altor corpuri incarcate electrostatic! Deci va trebui sa te protejezi ESD! Inclusiv datul cu pensula pe componente produce incarcare electrostatica, deci atentie! Componentele CMOS de pe placi sunt extrem de sensibile la ESD!

PS: si nu mai sparge chiar tot, mai lasa si pentru altii!

| Decebalul explică (pentru K0sti):

Mi-a luat ceva timp sa imi dau seama la ce te referai in acel PS laughing... Folosec TPU de ceva timp si cand am facut contul pot sa spun ca eram mai mic si puneam nume stupide la toate conturile laughing

| K0sti a răspuns (pentru Decebalul):

happy Pai da! Mai da si mie, sa mai sparg si eu! happy