| CORE55 a întrebat:

Deci, am primit niste casti de la un prieten, si le-am test pe net pe un site sa vad daca merg, linia aia se misca, deci merg, dar nu se aude in boxe, adica nu aud ce vorbesc dupa pe filmare.

Cel care ma ajuta are funda!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da dublu click pe iconita de difuzor in Taskbar.
Verifica in egalizator daca microfonul este activat (nu este pe "Mute") si volumul lui ridicat.
Totodata trebuie activat (bifat) si pre-amplificarea de microfon.
Iar in programele de chat trebuie setat microfonul la "volum automat", respectiv pusa intrarea pe placa de sunet - microfon (NU pe camera web sau alta sursa! )

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca bagi castile, atunci cum sa se aude in boxe?
Incearca sa bagi boxa in mufa unde ai incercat castile.
Incearca castile fara boxa bagata, eventual si in alt aparat.
Cu aceste incercari iti poti da seama daca problema este la casti sau la mufa nu vine semnal pentru ele.

| CORE55 explică (pentru Bula):

O sa incerc, dar castile merg foarte bine, adica, mergeau la prietenul meu foarte bine.

| CORE55 explică (pentru Bula):

Cred ca m-am exprimat gresit, castile merg in sa microfonul de la casti nu merge, vorbesc in el si nimeni nu aude nimic.

| Bula a răspuns (pentru CORE55):

Atentie la tipul conectorului! Castile de telefoane NU sunt bune pentru calculatoare, au numar de contacte diferite!
(pentru calculator sunt 3, pentru telefoane 4 contacte)

| CORE55 explică (pentru Bula):

Am 2 mufe jack, castile si microfonul sunt pentru pc

| CORE55 explică (pentru Bula):

Eu ma plang de microfonul castilor, castile merg.

| Bula a răspuns (pentru CORE55):

La calculatoare, mufa de microfon este separat, de culoare ROZ.
Daca ai toate pe o singura mufa, atunci castile sunt pentru telefon.

| CORE55 explică (pentru Bula):

Nu inteleg, ce tocmai mi-ai spus sa fac, poti fi putin mai detaliat te rog?

| CORE55 explică (pentru Bula):

Ok, am mai facut o data ce mi-ai zis si functioneaza! microfonul merge perfect, iti multumesc din suflet pentru ajutor, si imi cer scuze pentru timpul furat. Sanatate!

| Bula a răspuns (pentru Bula):

Da dublu click pe iconita de difuzor in Taskbar.
Verifica in egalizator daca microfonul este activat (nu este pe "Mute") si volumul lui ridicat.
Totodata trebuie activat (bifat) si pre-amplificarea de microfon.
Iar in programele de chat trebuie setat microfonul la "volum automat", respectiv pusa intrarea pe placa de sunet - microfon (NU pe camera web sau alta sursa! )

| dannyel86 a răspuns:

Intai ne spui ce fel de casti sunt (o singura mufa sau 2 separate - casti si microfon) si pe ce dispozitiv le folosesti (telefon, pc, laptop).

| CORE55 explică:

PC- castile sunt cu microfon mufile sunt separate.

| CORE55 explică:

Am o mufa verder, una ROZ, si una de la casti. Le-am bagat pe toate la locul lor, dar microfonul tot nu functioneaza.