| BNSAV a întrebat:

Deci.am si eu o maaare nelamurire.
Daca eu cumpar, de exemplu, un telefon din Altex (la liber, logic)...va merge pe orice retea (Vodafone, Orange, Cosmote)? Nu am cumparat asa niciodata si vreau un raspuns clar. Mersi.

Răspuns Câştigător
| Bishop a răspuns:

Da. Din moment ce e cumparat la liber iti dai seama ca nu e codat pe o anumita retea. Si daca ar fi, cea ce e absurd, ar trebui sa ti-l decodeze ei gratuit.

7 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Da e la liber numa vazi ca Altexul alre si prin Orange telefoane.

| iChaz a răspuns:

Daca il achizitionezi liber de retea, da, fa functiona pe orice retea GSM (Vodafone, Orange, Cosmote - precum si celelalte retele GSM din afara tarii).

| yhsay a răspuns:

Da, va merge in orice retea pentru ca cele vandute la liber sunt decodate. Doar n-o sa vanda un telefon ca sa te forteze sa-l duci la decodat sau sa fii intr-o anumita retea. De asta sunt si mai scumpe happy

| AlexX a răspuns:

Da pentru ca nu este codat in nici o retea.

| bobbytronic a răspuns:

Daca il cumperi "la liber" tu ce crezi? Normal ca o sa mearga in orice retea. Cei de la companiile de telefonie mobila, modifica softul telefonului in asa fel incat sa recunoasca doar cartelele din terminalul lor; daca il iei de la Altex sau orice alt magazin de electronice nu o sa ai parte de asa ceva.

| MissAvocado a răspuns:

Bine inteles ca merge in ori ce retea doar ai nevoie de o cartela cu un numar de la reteaua dorita. daca mai ai nalamuriri poti intreba un angajat la Altex

| cappelli a răspuns:

Corect.la liber inseamna ca merge in orice retea.
Poti sa il iei "la liber"...si de la alimentara...tot in orice retea va merge.