| ScortSyndicate90 a întrebat:

Deci atatia nervi nu am avut niciodata! Nu mai stiu ce sa ii fac pc-ului meu probabil facut cu picioarele ca sa nu ma exprim altfel la cati nervi am! Un jaf! Alte probleme bineinteles. Cand am vrut sa intru in skyrim eroare "couldn't load render" sau ceva de genu(ce Dumnezei masi o fi eroarea asta, nu stiu, numai sfintii pot sti cred), nu merge, incerc alt joc, de data asta dirt 3 se aude un zgomot ciudat in surdina nu stiu de unde, daca din hdd/ssd/sshd sau din alta parte, apare eroarea aia nenorocita cum ca windows inchide programul "ca windows va inchide programulul si va va spune daca sunt solutii etc" si gata, incerc alt joc, de data asta tomb raider si imi apare Directx 9 nu este in placa dumneavoastra video Si tot felul de errori peste erori! Numai probleme si probleme! Imi puteti spune si mie ce a fost asta? (Am Windows 10). Cand totul este upgradat actualizat, totul este original cu licenta, niciodata nu am umblat undeva cum fac toti astia de pe Youtube samd, si cu toate astea se intampla ce se intampla! Ma puteti ajuta intr-un fel? Sau singurul lucru ramas este sa arunc totul la gunoi sau pe geam in flacari? Macar sa imi spuneti sau sa ma lamuriti ce sunt cu toate erorile astea asa dintr-o data! Multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pasul 1: ia-ti un calmant! :D
Pasul 2: Scaneaza calculatorul online pentru virusi - https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Pasul 3: Daca tot nu merge si ai windows cu licenta, apeleaza la Suport-ul Microsoft Windows

Penultimul pas, daca nicicum nu merge: cheama un specialist pentru depanare!

Ultimul pas: Cusul de Gunoi :D

| SilentRain a răspuns:

Arunca-l pe geam in flacari! laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Instaleaza Direct X, iar celelalte erori cauta-le pe net si fa ce zice acolo.

| gelu1970 a răspuns:

In primul rand eu as formata de zero, adica nu as da restore. Dupa o instalare curata as instala driverele originale, luate din pagina fabricantului.
Dupa toate acestea nu as instala nimic in afara de updates Microsoft si l-as folosi vreo saptamana asa. Vei vedea daca iti da vreo problema. Apoi jocurile le instalezi la un interval de doua trei zile si vezi daca incepe sa dea vreun conflict. Daca esti capabil sa ai rabdare si in ideea ca ai un pc montat bine, fara incompatibilitati, si fara defecte de hardware, vei gasi de unde iti vin erorile respective.
Bafta.

| PainTech a răspuns:

Incearca o reinstalare de windows, drivere apoi directX si tot ce mai trebuie. Asta ar trebui sa te scape de erori.

| ScortSyndicate90 explică (pentru PainTech):

Ma frate, daca stai sa te gandesti nu ar fi cine stie ce. Intri acolo pac, reinstalarea windows restore begin to zero (incepeti de la 0) etc. Dar daca fac asta pierd tot! Lasand la o parte jocurile in calculator am miliarde de documente muzica facturi intretinere tot felul de note chesti facute filme fise print screenuri salvate in word si cate si ai cate! Cum sa fac asa ceva?! Sa dau reformatare totala plus reinstalare de windows! Ma doare capu' numai cand ma gandesc!

| PainTech a răspuns (pentru ScortSyndicate90):

Motiv pentru care e indicat ca documentele importanta sa se pastreze in cloud. Nu ar trebui sa dureze mult sa transferi fisierele pe medii de stocare externe. Technic vorbind, poti transfera fisierele chiar si daca sistemul de operare nu porneste.

Ok, o sa iti dau un cod pe care le introduci in Command Prompt. Acesta ar trebui sa repare sistemul de operare in cazul in care unele componente sunt corupte (dar sunt sanse mari sa nu mearga ) :

sfc /scannow

| RAY a răspuns (pentru ScortSyndicate90):

Salvezi totul pe partitia d,salvezi pe un hard exterm,google drive,scapi de griji salvezi si pe un cd,ca sa fi sigur, hai sa nu dramatizam, e normal sa apara probleme, asta e,, omul face greseli

| PainTech a răspuns:

Daca introduci in PC un dispozitiv cu windows 10 ( Stick/DvD ) ai optiune de repair. Asta nu o sa iti stearga datele.

| Lostlyric a răspuns:

Sfintii si 'mniezaii! laughing

| ScortSyndicate90 explică:

Totul s-a rezolvat dupa un mic update la drivere si un restart. Am mai dat dupa inca 2 3 restarturi Si totul s-a rezolvat. Mentionez ca totul este instalat corect: Drivere placa video/windows, sistemul de operare windows, directX, totul, si cu toate astea am avut probleme! Din ce cauza tot apar errori din astea si de ce? In lumea asta nenorocita ma intreb si eu asa, O exista o persoana care sa nu aiba probleme sau un dispozitiv care sa nu aibe probleme si sa fie bine optimizat/facut?!?! Eu cred ca nu, sa fim seriosi!

| Cosmin106 a răspuns (pentru ScortSyndicate90):

Motivul pentru care exista bug-uri in aproape orice sistem de iperare este faptul ca acestea nu subt facute special pentru dispozitivul respectiv, ci sa fie cat mai portabile ( sa poata fi instalate pe mai multe sisteme ). La asta se mai adaua si faptul ca angajatii, oricat ar fi de multi, trebuie sa implementeze feature-uri noi intr-un ritm goarte alert, astfel incat marile firme nu reusesc sa tina pasul cu testatul produselor asa ca prefera sa le patch-uiasca mai tarziu printr-un update decat sa se cheltuiasca foarte multi bani in acest scop. In general, produsele Apple au fost mereu mult mai stabile decat restul competitiei deoarece, spre deosebire de google sau Microsoft, ei au trebuit sa scrie cod pentru un numar mult mai mic de modele de dispozitive si au putut crea sisteme de operare mult mai stabile (chiar daca pentru ultimile versiuni de mac si ios au avut unele probleme...).