| cumdc a întrebat:

Deci cum fac o elice si din ce vreau sa o pun la un dinam de bicicleta si legat de dinam un led de bricheta dar vreau sase aprinda mereu nu doar cand bate vantu sa invarte elicea cum pot sa fac o elice cu magneti pe ea si inca un magnet pus sa respinga magneti de pe elice sa invarta dinamu

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Deseneaza pe hartie o elice. Cand iti iese transfer-o pe o bucata de tabla subtire. Gasesti pe la hipermarketurile de bricolaj, constructii. Exemplu: Dedeman, Bricostore, etc. Palele le rasucesti un pic.
Mergi apoi la un strungar sa-ti faca 2 piulite mai subtiri decat acea parte de sus a dinamului care se misca pe roata. Pui o piulita jos, pui apoi elicea si peste pui cea de a 2-a pilita. Daca vezi ca se invarte in directia opusa, intorci elicea.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca iti iese asta iei un Nobel.

| cumdc explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Sau mai facut si la o scara mult mai mare ce fac eu daca as reusi ar fi doar o mica jucarie

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru cumdc):

Ai dreptate. Atunci apuca-te si fa o elice de 2 m in diametru.

| cumdc explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Daca stiam cum o faceam demult