| MihaiPavel21 a întrebat:

Deci după ce instalez Windows 7 pe un laptop ce driver trebuie să instalez mai întâi? Care este ordinea de instalare a driverelor? Adică ce driver trebuie să instalez prima oară, apoi a doua oară, apoi a treia oară până la ultimul!?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Internet, placa video, antivirus... apoi ce vrei ca nu mai conteaza ordinea.

| dannyel86 a răspuns:

Vezi driverele lipsa din Device Manager. Se poate intampla ca Windows7 sa aiba drivere mai actualizate decat cele pe care vrei sa le instalezi tu.

| Sn4k3 a răspuns:

Tehnica ta de a explica e de pe alta lume laughing.
Cat despre drivere, majoritatea sunt deja instalate. Ai nevoie doar de cel pentru internet, in caz ca nu e instalat (logic) si cel pentru placa video.

| Bizon95 a răspuns:

Daca folosesti windows update (unii nu vor sa auda, mai ales pe win 7) atunci iti trebuie intenet, deci placa de retea mai intai
in rest ordinea e in general:

1. cipset-ul mai intai, sa nu te trezesti cu vreo instabilitate la vreun driver dupa aia si sa nu mai mearga windows deloc
2. apoi placa video (la fel, vreun alt driver vrea video si tu ai numai un driver vga chior pe care nu te poti uita nici la filme si crapa cand se incarca driverul si trebuie sa il opresti, dezactivezi, etc.)
3. apoi sunet
4. si apoi restul (daca ai de exemplu un tuner tv, atunci fara ordinea de mai sus s-ar putea sa dea kix cu brio si sa repari la el pana nu mai poti pentru ca s-a stricat ceva cand nu i-a mers placa de baza/video/sunet/etc.)

| PainTech a răspuns:

Nu contează ordinea.
Totuși ar fi bine ca primul să fie driverul de la internet pentru a face toată operația mai ușoară. Eventual și driverul de la placa video dacă ai probleme cu imaginea (rezoluție/elemente deformate sau de dimensiuni neregulate)