| Sirkilla20132 a întrebat:

Deci. Ma tot enerveaza taicamiu ca daca nu scot incarcatorul din priza, o sa ia foc si arde casa. Desi daca ia foc nu are cum sa se intinda deoarece e gresie. Oricum. Am cautat pe net cum a zis el, ca sa vad cate sute de mii de case au ars de la un incarcator lasat in priza. Care nici nu e conectat la tel. Deci poate sa ia foc incarcatoru daca il las in priza? Incarcator de Samsung galaxy s4 mini.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Un incarcator de telefon nu ia foc asa simplu, evident ca daca il lasi in priză nonstop se va arde transformatorul, dar pentru a lua foc si a arde casa asa cum zice tatal tau mai este cale lunga, o casa poate lua foc de la un scurt circuit, care este provocat de incendiu, iar scurt circuit cu declansare de foc si incendiu nu se poate de la un amarit de incarcator de telefon, reșourile si caloriferele electrice sunt surse de foc, daca au cablurile de alimentare prost izolate, prelungite sau bagate in prize slab izolate sau vechi, după aceea, țigările si focul sunt surse sigure de incendii, multi au adormit cu tigara aprinsa si au pierit cu tot cu case, radiatorul electric uitat in priză toata noaptea, se supra incinge cablul de curent si ia foc, televizoarele vechi de tip Goldstar, au luat foc peste noapte stind in stand by si facind scurt circuit de la o supra tensiune in priză, si au ars case cu oameni cu tot. Dar de la un incarcator de telefon nu sau auzit incendii si ca ar lua foc, alea au curenti mici intre 3 si 12 volti, si chiar daca face scurt nu ia foc se arde transformatorul si gata nu mai poti incarca cu el, ai nevoie de altul, dar oricum sa fii protejat după ce incarci telefonul scoti incarcatorul de la priză.

| Sirkilla20132 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Singurul raspuns care imi zice de ce si cum.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

I-ai dat funda celui de mai sus care nu s-a obosit sa se documneteze. Un transformator care se arde provoaca caldura si topeste plasticul care ia foc. Atata doar ca incarcatoarele moderne nu au transformatoare ci punti redresoare. Dar si alea iau foc: http://maramedia.ro/......de-flacari

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poate lua foc, dar riscul este mic. Se poate arde la o variatie a curentului. Consuma putin curent electric inutil (in timp se aduna).
Mi se pare ceva simplu si de bun simt sa il scoti din priza daca te roaga tatal tau. Si daca nu ar exista nici un argument in favoarea parerii tatalui tau, simplu fapt ca il lasi aruncat prin casa in loc sa il strangi frumos intr-un sertar in orele in care nu il folosesti, ar trebui sa te convinga. Si chiar fara argumente, este rugamintea tatalui tau, care ti-a dat viata, te-a crescut, te-a ingrijit. Chiar daca cumva acum este dependent complet de tine si il intretii din banii tai, in casa ta, la care el nu a contribuit cu nimic, tot ai datorii morale fata de el si e frumos sa il asculti, mai ales ca iti cere ceva simplu, care iti ia doar cateva secunde si nu presupune nici un sacrificiu din partea ta. Nu iti refuza parintii, chiar daca au ajuns batrani, neputinciosi si nu te mai pot ajuta, respecta-i si fa-le pe plac chiar daca asta implica multe eforturi, merita.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mersi pentru fundă.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Acum vreo 2 luni unui vecin de al meu i-a luat foc casa de la un incarcator de telefon lasat in priza

| LinxCont a răspuns:

Http://phandroid.com/2017/05/11/huawei-p10-charger-fire/
Se poate intampla daca cedeaza o piesa din incarcator. Se intampla rar, dar nu este exclus. E mai sigur sa nu lasam in priza aparate electrice nesupravegheate. E valabil pentru toate aparatele. Am 3 incarcatoare care s-au stricat chiar fara a fi folosite, deci erau in priza fara sa fie nimic pus la incarcat. Altele le am de multi ani si merg fara probleme. Depinde si de calitatea componentelor, de schema, de aparitia unor supratensiuni pe retea sau chiar a unor intreruperi repetate in timp scurt care pot stresa componentele daca incarcatorul nu e proiectat sa reziste si in astfel de situatii.

| Alexxxaa1010 a răspuns:

Da,poate sa ia foc.
De ce nu-l asculti pur si simplu? Stai linistit, nu vorbeste degeaba.
Se pot intampla multe de la un simplu incarcator lasat in priza. Spre exemplu, mi-am lasat odata incarcatorul unui aparat 2/3 zile in priza, nefiind conectat la nimic, iar atunci cand i-am adapat aparatul, s-a ars. Era foarte fierbinte.

| Sirkilla20132 explică (pentru Alexxxaa1010):

Nu imi pasa daca se arde incarcatorul si nu mai merge. Eu inca mai caut pe net si nu gasesc ca ia foc asa pur si simplu