| Furnicuta000 a întrebat:

Deci nu mai rezist. De fiecare data cand deschid laptop-ul imi apar notificari din alea cu sunet in parte dreapta jos cu stiri de genul "9 parti ale corpului de care nu ai nevoie" sau "prostata e incurabila" si sub ele scrie chrome-captcha.info iar daca dau clik imi apare o avertizare ca site-ul e riscant. Nu stiu cum sa le dezactivez, nu imi amintesc sa fi acceptat notificari pe undeva, doar m-am trezit cu ele. Si sunt multe, azi am inchis vreo 15. Eu nu ma pricep, ce e de facut?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

E clar: ai intrat pe vreun site infectat si s-a virusat laptop-ul tau.
Trebuie devirusat!
Da click aici, descarca programul de devirusare online (de folosinta uica) si scaneaza-ti laptopul cu el!
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Dupa terminare, porneste-l din nou (restart).

Daca si dupa devirusare apar acele mesaje, atunci du laptop-ul la un specialist sau re-instaleaza-ti Windows-ul.

| lalaura94 a răspuns (pentru Bula):

N-are treaba, a acceptat notificari de la google, Youtube si cine stie de la mai cine. Trebuie doar sa dea un reset la setarile din browser sau sa dezactiveze notificarile manual.

| Bula a răspuns (pentru lalaura94):

La mine si la altii oare de ca nu apar asemenea probleme?
Trebuie sa te protejezi, indiferent ce faci!

| lalaura94 a răspuns (pentru Bula):

Trolezi intentionat? "La tine si la altii" nu au aparut astfel de probleme deoarece nu ai aprobat notificari.

| Bula a răspuns (pentru lalaura94):

Nu. La mine sunt blocate asemenea notificari. tongue

| bogdan324 a răspuns:

Un reset settings la chrome si dezactivarea notificarilor din windows

| anonimg a răspuns:

Ai două opțiuni; iar a treia nu trebuie să lipsească niciodată.
1. Reinstalezi windowsul și în timpul instalării formatezi hdd/ssd.
2. Intri în istoricul browserului de internet (Chrome, Mozilla Firefox, internet Explorer, etc) și ștergi cookie-urile și tot ce se poate șterge de acolo.
3. Niciodată să nu accepți notificări de la niciun site. Accepți cookie-uri -pentru că fără ele nu poți intra pe site-ul respectiv-, dar nu accepți notificări.
Și a patra opțiune este ca atunci când vrei să ieși de pe net intri la setări și ștergi cookie-urile și tot de acolo. La urmă închizi browserul de internet.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai dai pe notificare în colț, unde e un surub și selectezi sa nu îți mai apară

| lalaura94 a răspuns:

Am avut problema asta, e din cauza ca ai dat sa accepti notificari. Stiu sigur ca din browser se rezolva, la setari, cauta pe googl exact cum.

| Space1 a răspuns:

E posibil și să fi instalat o aplicație care iti tot baga reclame! Iti propun să verifici la programele instalate dacă nu cumva s-a strecurat un intrus?