| PupicelT a întrebat:

Deci, nu stiu ce sa aleg: calculator sau laptop. Voi ce ziceti? Vreau avantaje si dezavantaje la fiecare, please. :*

Răspuns Câştigător
| SmileeBaby a răspuns:

Calcuator:-in caz ca se strica piesele pot fi inlocuite usor
-poate fi upgradat din punct de vedere fizic
-rezista mai mult decat laptopul
-nu se poate transporta usor

Laptopul : - se poate transporta oriunde usor
- consuma mai putin curent decat calculatorul
- are performante mai mici decat calculatorul
- nu poti inlocui toate piesele in caz ca se deterioreaza
- nu rezista mult

14 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Avantaje. In primul rand, mobilitatea. Nimic nu se compara cu posibilitatea de a avea toate informatiile si fisierele "la purtator", iar acesta este principalul motiv pentru care cumperi un laptop. Nu este de neglijat nici aspectul spatiului: un desktop ocupa mult mai mult loc decat un laptop, iar daca ai un birou mic, vei simti diferenta.

Dezavantaje. Trebuie sa mentionez posibilitatile reduse de a upgrada sistemul. Un desktop este mult mai comod de folosit, dar, daca ii adaugi perifericele potrivite (tastatura, mouse etc.), si laptopul se poate transforma usor intr-un computer "comod". decatopul ofera, in general, mai multa putere de calcul decat un laptop mediu. Desi, asa cum spuneam la inceput, laptop-urile sunt acum mult mai accesibile, exista, totusi, diferente semnificative de pret intre un sistem desktop si un laptop cu aproximativ aceleasi performante.

Alegerea trebuie facuta in functie de nevoile fiecaruia. Daca ai nevoie de un calculator puternic, pentru jocuri sau grafica, iar mobilitatea nu reprezinta un criteriu esential in alegerea calculatorului, atunci un desktop poate fi mai potrivit pentru tine. Daca, in schimb, este important sa iti poti accesa oricand si de oriunde fisierele, laptop-ul este ceea ce iti trebuie.
Bafta!

Răspuns utilizator avertizat
| Ovidiu a răspuns:

In zilele noastre desktopul si laptopul au ajuns la aceleasi performante, dar tot difera ceva: racirea-la desktop racirea are loc mai repede pentru ca coolerele, radiatoarele sunt mai mari, pe cand la laptop foarte mici, mai ales daca joci un joc mai mare se incalzeste mai repede.
-placa video; in comparatie cu desktopul placa video este mai mica(ma refer la performanta) la laptop, un laptop cu o placa video mai bunicica costa ceva.

Daca pcul care vrei sa-l iei este mai mult pentru jocuri iti recomand un desktop, daca vrei doar sa stai pe messenger, unele jocrui cate de cat, sau sa il poti lua cu tine, iti recomand laptop. bine ar fi sa-ti iei de amandoua. :d succes

| X a răspuns:

Calculatoru e mai mult penturu jocuri mari cu cerinte maru.etc insa pentru o fata un laptop e perfect adica e comod, te poti uita la filme, messenger etc din pat + daca esti fana a jocuri te poti si juca

| MoonLight a răspuns:

Laptop: avantaje- il poti purta cu tine oriunde, ocupa mai putin loc, poate avea aceeasi capacitate ca un calculator normal, este mai usor de intretinut.
dezavantaje- pozitia gresita a corpului (deoarece tastatura e apropiata de ecran avem tendinta sa stam cocosati e 1 si 2 ecranul e prea aproape), daca se strica o componenta necesara functionarii trebuie sa iti iei altul ( de ex tastatura-> costa foarte mult schimbarea); sunetul este mai slab, dar ii poti adauga boxe; CD-rom-ul se strica mai repede.
calculator: avantaje - poate avea ecranul mai departe de ochi; componentele periferice de intrare sau iesire pot fi schimbate fara a necesita modificari majore.
dezavantaje: ocupa mai mult loc, nu e nici o diferenta intre el si laptop(doar in bani daca e cazul), daca pica curentul aleluia calculator, se prafuieste repede unitatea centrala iar praful poate intra in ea si trebuie curatata uneori.

| Maryabaii a răspuns:

Eu am si laptop si calculator.
Laptopul pot sa il ia cu mine oriunde,stau cu el in pat etc.e mai comod si nu ocupa mult spatiu, mai putine fire.Dar majoritatea au probleme cu racirea si daca nu stai bine cu el se poate strica mufa unde intra cablul de internet.
Calculatorul este mai practic, mai ieftin si mai bun ca racire.dar ocupa destul de mult spatiu.eu calculatorul il am de mai bine de 13 ani si i.am tot facut updaturi.i-am marit memoria si a ramas doar unitatea.desktopul l-am shimbat la fel si tastura si mouesul

| Anonim_1678 a răspuns:

Ohooo very mare diferecehappy pai fatele meu, si-a luat un laptop, cam aceleasi piese ca- calculatorul meu. Si m-a rugat sa-i instalez ceva. Deci am asteptat sa se instaleze si joc si antivirus si tot de am innebunit! Si se blocheaza, merge greu, daca iei laptop trebuie sa fiee foaaarte bun si sa ai experieta mai ales daca te joci. El e bun mai mult, sau mai bine zis doar pentru munca, adica fisiere, documente etc, pentru ca e portabil.
Calculatorul are viteza mai mare, jocuri merg mai bine, citeste mai multe chestii, memorie mai mare.
Daca ar fi sa aleg, eu as alege calculatorul dar ia-ti si tu unu bun. Placa video 512, cpu cam 3 gb, etc... te uiti si tu pe net cam cum ar fi un pc bun. succes

| Reek54 a răspuns:

Laptop - poti sta confortabil intinsa in pat. sau eu stiu... sa te plimbi cu el prin casa, dar nu merg unele jocuri...
Calculator - merg mai mule jocuri si aplicatii, dar trebuie sa stai mereu in aceea pozitie care sincer mie dupa un anumit timp ma oboseste si cateodata imi da dureri de spate.
Daca utilizezi doar, (Facebook, hi5, messenger,skype, muzica.etc) mai simple asa. iti recomand un laptop.
Daca te joci. si ai o activitate mare... iti recomand calculatorul.

| Roby1992 a răspuns:

Calculator
Avantaje - Mult mai performant la un pret mult mai accesibil.
Dezavantaje - Multe fire,ocupa mult spatiu,nu este mobil.

Laptop
Avantaje - Este mobil, nu ii trebuie un spatiu amenajat, nu are multe fire.
Dezavantaje - Performantele costa destul de mult pe langa un PC normal.

Răspuns utilizator avertizat
| Georgianaax a răspuns:

LAptop:avantaje si dezanvataje:Singurul dezavantaj la laptop este ventilatia + uzura bateriei la o folosinta non stop
- poti sa il iei dupa tine, cand pleci

CAlculator :
Este mult mai performant
Se poate întreține ușor. Scoți capacul lateral, dai puțin cu aspiratorul și gata.
Ecran mare. Îți poți alege ce monitor vrei.
Poți instala orice sistem de operare
Risc de defecțiuni mai mic.
DEzavantaje:
Ocupa mai mult spațiu. Unitatea centrala, monitor, boxele, tastatura și mouse sau cablurile din spate ocupa un spațiu
Necesita un birou fix.
Când te muti, trebuie sa îl cari după tine. Si nu este chiar asa ușor
Consum de energie mai mare.
In concluzie, tu alegi, sper ca te'am ajutat puppy dog eyes
Vot, funda ceva?puppy dog eyes

| maryus_8595 a răspuns:

Buna laptop este foarte bun cam la toate dar are si ceva defecte de ex la jocuri nu o sa iti mearga bine jocurile si multe altele pe cand la calculator o sati mearga orice fel de joc acum depinde daca iti plac jocurile da parerea mea e ca un calculator e mai bunwinkinglove struck funda plz

| DenissaDenii a răspuns:

Eu as alege laptop...pentrucsa te poti deplasa ori unde vrei cu el

| tudorghedut a răspuns:

Aici depinde de ce ai nevoie? daca ai nevoie de un calculator cu care sa mergi dintr'un loc in altul; da ia-ti laptop, dara daca ai nevoie de un calculator pentru performanta ia-ti unitate pentru ca la un calculator (unitate) lucreaza mult mai bine, mai repede, iar laptopul lucreaza incet ai dezavantajul ca intotdeauna ti se va descarca bateria si multe altele, asa ca eu zis sa-ti iei unitatewinking