| ReignForest a întrebat:

Deci pe laptop HP mi se face ecranul albastru, scrie ceva cu your pc Dan info a problem and need to be restart și după câteva secunde apare pe un ecran negru boot device not found. Please install an operating system to your hard disk. Am dat reset la pc, am instalat window din nou fara a sterge fisiere mare importante.

3 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Dacă ai reinstalat sistemul de operare și tot ai aceasta eroare e foarte posibil ca hard-diskul sa fie pe moarte.

Totusi mai încearcă :
1. Reinstaleaza Windows de la 0 folosit un alt dvd/stick de instalare.
2. Da reset la bios
3. Scoate HDD-ul so băga-l iar.
4. Verifica starea HDD-ului folosind o unealta auxiliara ( un stick cu o imagine live Linux )

| JicaContra a răspuns:

Te contrazici singur!

"boot device not found."
inseamna ca nu gaseste ssd/hdd

"Please install an operating system to your hard disk"
de asta nu am auzit, dar inseamna ca, gaseste ssd/hdd dar fara windows pe el

"Am dat reset la pc"
cum ai facut asta?!? daca nu iti gaseste hdd/ssd sau nu ai windows pe el?!?

"am instalat window"
cum ai facut asta?!? daca nu iti gaseste hdd/ssd?!?

| ReignForest explică (pentru JicaContra):

Am dat la setări și apoi la actualizare și securitate după recuperare și apoi resetați acest Pc