| CrazyEasy a întrebat:

Deci sa incep cu inceputul...
Astazi am conectat la laptop un subwoofer si cand l-am pornit a facut un mic scurtcircuit, nimic puternic, doar se atingeau 2 fire care duceau spre un satelit, am zis ok, le-am reparat iar totul a mers bine, acum o ora am conectat la laptop castile si observ ceva neobisnuit, se aude casca stanga normal iar cea dreapta extrem de incet, m-am gandit ca s-or fi stricat dar nu, am conectat castile telefonului si tot aceeasi problema. Am zis sa incerc sa rezolv problema de unul singur crezand ca poate e ceva din soft, am incercat sa dau un trobbleshot dar nu s-a intamplat nimic, am intrat in setari crezand ca poate balansul castilor e dat pe undeva pe la 100% stanga - 10% dreapta dar ambele erau 100%, am incercat sa dau switch de pe anumite programe de pe stereo pe mono dar nimic, orice casti as folosi se aude pe stanga 100% iar pe dreapta 10%, exista vreo rezolvare, poate sa incerc sa curat slotul, daca da ce sa folosesc sa-l curat sau sa ma orientez spre o placa externa de sunet pe USB? Ajutati-ma va rog! Ofer funda celui care ma indruma incat sa repar jack-ul! (E doar unul, laptopul este unul portabil low voltage, Toshiba Sattelite L50-B-1DH)

1 răspuns:
| Hubiter a răspuns:

Salut!
Cel mai probabil, atunci cand s-a produs scurtcircuitul, s-a ars un canal audio. Poti sa incerci sa il duci la un service de laptopuri sa vezi daca il pot repara iar daca reparatia costa mult, mergi pe o placa audio externa.

Cu drag,
Hubiter.ro