| CentyLox a întrebat:

Deoarece unii dintre voi stiti, Windows 11 o sa apara curand si PC-ul meu cu I5 4570 H81M chipset Intel HD Graphics SSD de 240 gb 8GB ram si etc, cica nu este compatibil, as vrea sa stiu de ce pentru ca voiam sa instalez versiunea Dev Preview

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Am citit acum mai in amanunt si aparent sunt doua probleme aici:

1. Ai nevoie de TPM 2.0 si
2. Ai nevoie de un procesor Intel mai nou de generatia 8 (2017). Al tau este generatia 4.

TPM 2.0 este un modul hardware care contine un chip ce gestioneaza generarea de numere aleatorii pentru criptarea datelor si stocheaza parole si chei criptografice. Este prezent in majoritatea PC-urilor business, dar in general este dezactivat implicit in PC-uri consumer si placi de baza consumer. Trebuie sa cauti modelul placii tale de baza si cum sa activezi TPM, daca exista. Microsoft cere 2.0 ca recomandare, dar accepta si versiunea mai veche 1.2. Fara TPM nu vei putea rula Windows 11 intrucat Microsoft doreste sa sporeasca considerabil securitatea Windows similar cu enclava securizata din chipurile T1/T2 pentru Apple Mackintosh sau din procesoarele ARM Apple A7 si mai noi.

Problema 2 este o problema doar in raportarea aplicatiei de testat compatibilitatea. Windows 11 va rula pe orice procesor minim dual core 1GHz 64-bit (deci practic cam orice post 2006), dar numai procesoarele mai noi de aproximativ 2017 sunt suportate oficial. Ironic, Microsoft vinde acum un calculator foarte scump pentru arhitecti si designeri grafici numit Surface Studio 2 care vine echipat cu un procesor foarte performant de serie 7 de la Intel care nu va mai fi compatibil oficial cu Windows 11, dar ma indoiesc ca nu il va putea rula. Calcultorul respectiv e inca in vanzare si il poti achizitiona chiar de pe siteul Microsoft pentru suma "modica" de 3000 si un pic de euro.

15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cine ți-a zis că un e compatibil?
sistem minim:

1.4 GHz single-core for 32-bit (1.8 GHz single-core 64-bit OS)
2GB of RAM
15GB storage
Display 1024 x 768

Răspuns utilizator avertizat
| jj7700 a răspuns:

E compatibil. Ai nevoie de un procesor pe 64 de biti cu cu frecventa peste 1 GHz, deci practic tot ce a aparut pe piata in ultimii 15 ani, si de 4GB de memorie RAM. Posibil sa fie vreo eroare in aplicatia care analizeaza configuratia.

| CentyLox explică (pentru jj7700):

Posibil si asta daaar poate ca nu am TPM 2.0?

| CentyLox explică (pentru jj7700):

Mersii dar am auzit ca pe placa de baza se poate monta acel tip de modul si sunt pc-uri care au Intel core 2 duo s-a instalat foarte usor windows 11 daar schimband cateva fisiere din ISO cu unele din imaginea de windows 10. Deci sistemul meu este compatibil cu un astfel de cip. Ti-am dat funda pentru ca raspunsul tau este cel mai relevant de aici si m-am mai documentat in timp despre chestiile astea

| jj7700 a răspuns (pentru CentyLox):

Am citit acum mai in amanunt si aparent sunt doua probleme aici:

1. Ai nevoie de TPM 2.0 si
2. Ai nevoie de un procesor Intel mai nou de generatia 8 (2017). Al tau este generatia 4.

TPM 2.0 este un modul hardware care contine un chip ce gestioneaza generarea de numere aleatorii pentru criptarea datelor si stocheaza parole si chei criptografice. Este prezent in majoritatea PC-urilor business, dar in general este dezactivat implicit in PC-uri consumer si placi de baza consumer. Trebuie sa cauti modelul placii tale de baza si cum sa activezi TPM, daca exista. Microsoft cere 2.0 ca recomandare, dar accepta si versiunea mai veche 1.2. Fara TPM nu vei putea rula Windows 11 intrucat Microsoft doreste sa sporeasca considerabil securitatea Windows similar cu enclava securizata din chipurile T1/T2 pentru Apple Mackintosh sau din procesoarele ARM Apple A7 si mai noi.

Problema 2 este o problema doar in raportarea aplicatiei de testat compatibilitatea. Windows 11 va rula pe orice procesor minim dual core 1GHz 64-bit (deci practic cam orice post 2006), dar numai procesoarele mai noi de aproximativ 2017 sunt suportate oficial. Ironic, Microsoft vinde acum un calculator foarte scump pentru arhitecti si designeri grafici numit Surface Studio 2 care vine echipat cu un procesor foarte performant de serie 7 de la Intel care nu va mai fi compatibil oficial cu Windows 11, dar ma indoiesc ca nu il va putea rula. Calcultorul respectiv e inca in vanzare si il poti achizitiona chiar de pe siteul Microsoft pentru suma "modica" de 3000 si un pic de euro.

| CentyLox explică:

Https://imgur.com/iKgiQng asta cred ca e buba de fapt, Stie cineva cum as putea sa rezolv?

| CentyLox explică (pentru NLS):

Cum as putea sa descarc ultima versiune dev. Care e descarcabila doar prin windows insider in setari si nu ma lasa deloc. Sau poate cineva sa imi ofere un link functional?

| NLS a răspuns (pentru CentyLox):

Deocamdata doar 21996.1 am vazut in afara Insider.
Dar vor aparea alte versiuni cat de curand, eu estimez in maxim 2 saptamani.

| vasile2222 a răspuns (pentru NLS):

Saptamana viitoare apare Windows 11 in insider https://blogs.windows.com/......indows-11/

| bofrum a răspuns:

E tot ala revopsit bye