| anonim_4396 a întrebat:

Desktop sau Laptop? De ce? si vreau sa nu aud la laptop ca il poti lua cu tine oriunde, vreau alte avantaje. Funda happy Avantaje si dezavantaje la fiecare

Răspuns Câştigător
| laptopnews a răspuns:

Nu o sa-ti fac 15 pagini despre avantaje si dezavantaje iar daca nu te intereseaza despre laptop atunci clar alege-ti PC

Laptop-ul nu prea e bun pentru gaming, are sanse de supravietuire mai mici si se incinge mult mai repede, numai decat se poate arde acumulatoru si costa bani pe cand PC rezista, de asemenea la laptop nu poti schimba piesele de unul singur pe cand la PC poti, si la laptop placile onboard sunt underclockate, deci clar PC este alegerea fidela ca doar nu esti om de afaceri, funda? big grin

5 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Pe langa portabilitate, e vorba si de dimensiuni, spatiul ocupat... scapi de o multime de cabluri, nu mai trebuie sa stai pe scaun sau in pozitia asezat ca sa il folosesti, exista laptopuri cu configuratii decente care poti substitui lejer un desktop. E drept ca pretul e mai mare, dar si avantajele sunt altele!
Daca vrei sa il folosesti doar acasa, asezat la birou, e recomantat sa iti iei un desktop, altfel viitorul cred ca apartine laptopurilor sau asa-ziselor destop- replacement, sau statiile de lucru portabile, etc!
Succes!

| Kyrie a răspuns:

Mersii de funda

Nici nu se compara banii la curent cu banii de piese asa ca ala nu este dezavantajwinking

| Diia94 a răspuns:

Pai calculatorul e mare stii bine, consuma curent mult(unitatea); avantaje-tine mai mult?

| AlexandraEpureanu a răspuns:

Pai la laptop nu sa auzi alt avantaj decat ca il poti lua cu tine oriunde (fie ca asta inseamna ca poti sa stai pe net din pat in loc sa stai la birou, sau ca inseamna ca il poti lua pe varful muntelui). Aaa... si daca mai vrei neaparat un avantaj e faptul ca are baterie, asa ca daca pica curentul ramane deschis (dar asta se poate rezolva si la un desktop daca iti cumperi UPS).

Altfel, desktopurile au o configuratie mult mai buna la acelasi pret ca un laptop (sau aceeasi configuratie, dar la un pret mult mai mic tongue), sunt mai usor de upgradat daca vrei asta mai incolo, sunt mai ieftin de intretinut (daca cumva pica vreo componenta).

Deci sfatul meu este clar - daca il vrei doar pentru acasa, desktopul este clar o investitie mai buna decat laptopul.

| Munteanu_Andrei_1982 a răspuns:

Desktop pentru ca Laptop-ul se incalzeste repede si repararea este costisitoare