| Dublea_Mihaita_1980 a întrebat:

Detin un aparat sudura electrofuziune pentru tevi pvc care l-am desfacut are un transformator as dori dacasa stiu daca merge confectionat un aparat sudura cu electrod

2 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Depinde de parametrii curentului la bornele de la iesirea transformatorului. Daca la intrare ai obligatoriu 220 volti si o intensitate de pana la 10 amperi, la iesire trebuie sa ai undeva la 50 V si intre 50 si 160 de amperi, intensitatea aratind cu ce fel de electrod vei suda (50 A pentru electrod de 1, 6, 160 A pentru electrod de 4).

| danutzu96 a răspuns:

Ma indoiesc ca o sa mearga. Aparatul de sudura are curent foarte mare, de accea are si gabaritul mare. Ce ai putea sa ii faci este sa ii rebobinezi secundarul si sa faci un aparat de sudura in puncte.