| anonim_4396 a întrebat:

Detin un tv model LG 55NANO863NA si m-am conectat cu un HDD extern de 6 gb la portul USB al tv-ului, am multe filme pe acest HDD si vreau sa vad filme de pe el.
Problema este ca la anumite filme imi zice ca nu suporta audio si mi le porneste fara audio am observat in special la cele in format.mkv, care ar fi cauza? Daca o sa fac update la tv prin wi-fi este posibil sa citeasca pe viitor sau care credeti ca e cauza pentru acest format?
Am nevoie de sfaturi va rog, ca nu inteleg de ce.
La celalalt smart care are o vechime de 7 ani si el calitativ la vremea lui merge brici orice film rulat de pe acest hdd cu sunet cu tot ce trebuie.
Eu unul numai inteleg nimic, tv-uri noi dar cu figuri.

12 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu ii place modul in care sunt codate, mai ales daca sunt luate ''moca''.

| NLS a răspuns:

Ca fapt divers: are WebOS?
Si eu am un LG de vreo 5 ani, ruleaza cu brio orice format.
Insa cu cat aparatul e mai "ieftin", cu atat exista sanse sa nu citeasca chiar tot ce-i dai.

Are si Wrench putina dreptate, in sensul ca MKV nu e folosit in productie, ci in ripping, si atunci nu e foarte "dorit" de unii producatori, mai ales de catre Sony.
Dar in esenta nu moca sau "nemoca" dicteaza asta, e vorba doar despre formatele suportate.
La fel de bine ar putea sa nu-ti citeasca corect un AVCHD sau un TS (daca nu le cunoaste).

Sau poate e vorba despre codecul audio folosit (MKV nu e un format de fisier video, e un container, ce inglobeaza streamul video, streamul audio, subtitrari, si codecurile necesare decodarii).
Daca aparatul tau nu suporta de exemplu formatul AAC, si containerul tau MKV are partea audio encodata in AAC, acesta e motivul pentru care nu iti recunoaste sunetul.
Daca sunetul ar fi fost encodat in MP3 sau alt format pe care aparatul il cunoaste, mai mult ca sigur ca ar fi functionat.

| Simpatic a răspuns (pentru NLS):

Da e webOS, tv-ul e model nou de asta pe piata
Cred ca ai dreptate in ceea ce priveste formatele, nu le recunoste pe cele audio, desi nu stiu care sune ele pentru ca practic pe caracteristicile lui ar trebui sa stie si AAC si MP3 si pe toate

| GPA a răspuns:

Înseamnă că tv-ul tău este incompatibil cu formatele.mkv, o posibilă incompatibilitate de codec.
In această situație, convertești toate videourilor în format MP4 folosind VLC (simplu și cu suport pentru orice formate multimedia, inclusiv cu posibilitate de conversie dintr-un format în altul).

Descarci VLC :
https://get.videolan.org/vlc/3.0.12/win64/vlc-3.0.12-win64.exe (Windows)

https://get.videolan.org/vlc/3.0.12/macosx/vlc-3.0.12-intel64.dmg (OSX)

Iei toate filmele de pe HDD și le convertesti în MP4, pe rând, astfel :

Deschizi VLC -> Media -> Convert -> La "File" adaugi filmul, iar la subtitle file "subtitrarea" (dacă este cazul). Selectezi "convert", la profile selectezi MP4, apoi calea de salvare a fișierului convertit. Poți converti și-n oricare alte formate, îți sugerez MP4 pentru că este compatibil cu aproape orice echipament de redare video.

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

Nu este incompatibil cu.mkv intrucat este trecut si la caracteristicile tehnice ale tv-ului de pe siteulul retailarului faptul ca stie mkv printre altele, cert este ca ma lasa sa vad aceste filme doar ca zice "lipsa audio"
Nu stiu ce sa mai cred, ma enerveaza.
Azi am pus un film 4k si merge bine cu sunet cu tot
am rulat niste animatii cred ca erau.Avi si le citeste si deschide bine
Numai la.mkv face figuri, probabil la unele care au incorporate niste codecuri audio nesuportate desi si acolo le suporta chipurile pe cam toate de baza : AAC, AC3, FLAC, MP3, OGG, WMA
ca formate video zice ca stie : 3GPP, AVI, DivX, Flash Video, H263, H264, H265, MKV, QuickTime, M2TS, MP4, MPEG-4, TS, VC-1, VP9, AV1

| GPA a răspuns (pentru Simpatic):

O să faci conversie pe rând cu fiecare film și subtitrarea lui și-mi spui cum este în MP4.

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

Cred ca ai dreptate cu mp4, o sa incerc dar sunt foarte multe filme si nu pot la fiecare sa fac acest lucru.

| GPA a răspuns (pentru Simpatic):

Vreau să știu doar, convertește un film din mkv in MP4 și spune-mi dacă ai atât sunet cât și video.

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

Fac asta si revin cu un raspuns. Stiam de convertirea din VLC media player pe care-l si folosesc de ani buni, nu stiam daca va functiona metoda in schimb, dar o sa o fac.
In schimb dureaza foarte mult ca si minute sa convertesti un film fie el si de 10 GB sa zicem ca si dimensiune.

| Simpatic a răspuns (pentru GPA):

Unele.mkv am observat ca merg cu sunet, iar cele.mp4 merg toate, chiar am facut si conversie la unul din VLC cum ai spus si tu si a mers, in schimb conversia ia din calitatea imaginii, asta imi dau seama si din faptul ca reduce spatiul ocupat de filme, de exemplu un film de 6, 5 Gb dupa conversie avea 3, 8 Gb

| GPA a răspuns (pentru Simpatic):

Https://download.divx.com/stable/divx/DivXInstaller.exe
Ia încearcă o conversie cu Divx.

| Ghinăraru a răspuns:

Încearcă să schimbi formatul filmelor