| Desembra133 a întrebat:

Diametrul difuzorului la căști tine de bass? Adică o casca cu 53 mm are bass mai bun că niște căști cu 40 mm?

Răspuns Câştigător
| lauren93 a răspuns:

Diametrul difuzorului
Diametrul difuzorului este o specificatie pe care multi o confunda, crezand ca un difuzor cu diametrul mai mare va avea sunetul mai puternic, mai clar sau mai bun. Cei care cred aceste lucruri se inseala insa. Castile, cu cat au diametrul difuzorului mai mare cu atat vor reproduce sunte cu bass mai adanc si mai puternic, dar daca diametrul difuzorului este mai mare de 42 mm la castile circum-aurale si (cele mari care iti vin pe ureche; se mai numesc si over-ear si on-ear), atunci castile nu vor mai reproduce sunetele inalte destul de clar desi au bass-ul bun. Daca diametrul difuzorului este mai mic atunci vor reproduce sunetele inalte mai clar, dar bass-ul nu va mai fii la fel de adanc si de puternic.
Pentru castile mai mici, auriculare (numite si in-ear), daca diametrul difuzorului este de 6.5 mm este indeajuns de mare pentru a reproduce un bass adanc si puternic dar si sunete inalte foarte clare.