| Girly97 a întrebat:

Din 2021 in intreaga Uniune Europeana nu se va mai modifica ora. Insa telefoanele noastre isi schimba ora de doua ori pe an, cand trecem la ora de vara si la ora de iarna.
Vor continua sa faca asta si dupa anul 2021?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu-si vor mai schimba ora, schimbarea o fac firmele de telefonie mobila si nu o vor mai facee.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se vor face update-uri la telefoane.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu.

| Bizon95 a răspuns:

Cum se da ora exacta in telefoane ti-am raspuns la:
https://www.tpu.ro/......arna-vara/

la ce spui tu, sunt 2 posibilitati, nu stiu care e, si poate depinde de implementare, si imi e lene sa caut :P

1. ASA CUM AR TREBUI SA FIE, cand intrebi de ora exacta, ii trimiti si zona in care esti, asa ca iti raspunde cu ora exacta pentru tine fara nici o alta ajustare din partea ta

2. telefonul/sistemul de operare cere o ora exacta universala, dupa care o ajusteaza la zona unde te aflii, moment in care vor alte solutii:
- telefonul face un update care nu v-a mai schimba ora de vara/iarna
-dezactivezi ora automata din setari
- si o setezi manual (nu v-a mai fi la fel de precisa, dar, deh)
- instalezi o aplicatie care v-a sincroniza ora exacta si care sa stie de renuntarea la ora de vara/iarna

| Petru535 a răspuns:

Nu, deoarece telefonul tau are ora si data setată dupa regiunea în care stai, daca nu e setată o ra manual. Iar aceste lucruri vor fi modificate de către operatori