| PainTech a întrebat:

Din bash pot instala doar Ubuntu ca subsistem de operare?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

AHA, acum stiu despre ce vobesti, e mai de mult decat ultimul update, insa oricum nici in ziua de azi inca nu imi vine sa cred ca a facut asa ceva mIRCosoftul

in orice caz, tin sa te anunt ca tot Linux-ul ala e numai bash, inclusiv administrarea de packete (daca vrei ceva nou), in teorie ai putea pune X cu un client de windows extern aplicatiei din store, insa pana acum nu m-am invrednicit
in alta ordine de idei e FOARTE SLAB PERFORMANT, si cu o groaza de lipsuri (are root virtual, nu merge ppp-ul, nu merg raw sockets, deci nu merg programe ca mtr, etc.), cu toate ca are access la toate packetele respectivei distributii, de fapt e mult mai mai limitat ca un Cygwin si are o performanta MULT MAI SLABA nu numai decat Cygwin-ul dar chiar decat daca as pune Linux in vmware/vmbox si as accesa hostul prin samba de exemplu

insa merita sa il incerci, macar de curiozitate decat de altcevawinking

6 răspunsuri:
| PainTech explică:

Nu mai e nevoie. Pot instala Ubuntu, OpenSUSE, Debian sau Kali Linux. Totusi doream fedora. Cred ca o sa aleg ultima varianta, pare mai palpitanta.

| ziftode a răspuns:

Afaik numai gentoo, debian si ubuntu server se instaleaza din bash, si ultimile doua au si optiune grafica,
Ubuntu se instaleaza dintr-un program al lui care e desktop, iso-ul de instalare e un Linux live

eu iti recomand Linux Mint - http://www.linuxmint.com
OpenSUSE si Fedora sunt versiunea gratis la niste solutii comerciale, asa ca isi doresc sa te faca sa platesti, Debian e unul dintre cele mai kioare Linux-uri (nu are desktop power, chiar daca are Deskop), iar Kali e o solutie pentru security/penetration testing, nu pentru desktop, Linux Mint e o versiune imbunatatita a lui Ubuntu, si fara interfata imbecila a lui Ubuntu

daca vrei sa iti faci o idee de distributii Linux:
https://distrowatch.com/
o sa vezi ca Mint e pe primul loc;)

| ziftode a răspuns:

Acum am "observat" cuvantul "subsistem"...

ce intelegi prin subsistem?

| PainTech explică (pentru ziftode):

Microsoft a facut un update important pentru Windows 10 anul acesta ( Content Creators, sau ceva asemanator ). Ei au adaugat posibilitatea utilizatorilor de a rula Linux "din Windows" ca un subsistem ( asa au denumit ei ), fara masina virtuala.

La inceput a existat suport doar pentru Ubuntu, dar acum a aparut suport si pe cele mentionate mai sus.

| PainTech explică (pentru ziftode):

Nu vreau sa folosesc Linux ca sistem principal de operare, motiv pentru care nu prea imi pasa de desktop. Vreau doar sa ma "joc" putin si pe Linux. Kali ramane varianta cea mai interesanta ( initial doream fedora pentru ca gasisem un instructor bun la acest sistem ).

| ziftode a răspuns (pentru PainTech):

Cand l-am incercat eu nu era Kali, si nici Debian, ma bucur ca am avut discutia asta cu tine big grin

| ziftode a răspuns (pentru PainTech):

AHA, acum stiu despre ce vobesti, e mai de mult decat ultimul update, insa oricum nici in ziua de azi inca nu imi vine sa cred ca a facut asa ceva mIRCosoftul

in orice caz, tin sa te anunt ca tot Linux-ul ala e numai bash, inclusiv administrarea de packete (daca vrei ceva nou), in teorie ai putea pune X cu un client de windows extern aplicatiei din store, insa pana acum nu m-am invrednicit
in alta ordine de idei e FOARTE SLAB PERFORMANT, si cu o groaza de lipsuri (are root virtual, nu merge ppp-ul, nu merg raw sockets, deci nu merg programe ca mtr, etc.), cu toate ca are access la toate packetele respectivei distributii, de fapt e mult mai mai limitat ca un Cygwin si are o performanta MULT MAI SLABA nu numai decat Cygwin-ul dar chiar decat daca as pune Linux in vmware/vmbox si as accesa hostul prin samba de exemplu

insa merita sa il incerci, macar de curiozitate decat de altcevawinking