| c0pil1n a întrebat:

Din ce, cauza apare shotteringul in jocuri?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Stuttering se numeste.
Apare atunci cand:
+++placa video nu poate randa atatea cadre pe secunda cate poate afisa monitorul,
+++SI CAND monitorul are refresh rate fix (majoritatea au deocamdata refresh rate fix, ca exact de aceea s-a inventat G-Sync si FreeSync, sa mai reduca problema stuttering-ului)
+++si in plus ai V-Sync activat

Exemplu>
Placa ta video poate genera 50 de cadre pe secunda, iar monitorul poate afisa 60.
a) Cu V-Sync ON activat, apare fenomenul de stuttering, pentru ca monitorul nu poate sa afiseze cele 55 de cadre primite de la placa video, si apoi in restul timpului (celelalte 10 cadre pe care ar mai avea timp sa le afiseze pana ar primi iarasi urmatoarele 50 de cadre pentru secunda urmatoare) sa someze.
Astfel ca apeleaza la un artificiu.
Coboara in alta treapta de afisare, si anume schimba din 60 de Hz pe secunda, in 30 Hz pe secunda.
Deci la scenele in care placa ta video poate genera minim 60 de cadre, monitorul tau va sta in 60 Hz,
iar cand placa video genereaza doar 59 sau mai putine cadre, monitorul trece la 30 Hz.
Aceasta trecere brusca de la 30 la 60 de fps se numeste stuttering.

https://www.youtube.com/watch?v=BVTLG5DD710&t=411s

b ) daca dezactivezi VSync, adica daca il treci pe OFF, apare tearing-ul.

c) alte variante... (le afli daca urmaresti cu atentie clipul si incerci sa il intelegi)

Daca nu ai monitor cu FreeSync, ghinion.
Daca ai fi avut placa video nVidia, ai fi putut folosi Adaptive VSync sau Fast VSync.

| c0pil1n explică (pentru NLS):

Sursa este nJoy de 650w. De la intrebarea anterioara la care mi ai raspuns. Ar trebui sa o schimb?

| NLS a răspuns (pentru c0pil1n):

N-as crede sa vina problema de la sursa daca e totusi nJoy.
Nu sunt nici pe departe de top, insa nici super proaste/super problematice. Mai au multi surse de genul asta si nu am auzit reclamatii.
Daca ar fi fost Segotep, LC-Power, Delux, Rasurbo, InWin, Rhombutech, Akyga, Aerocool, Floston, Riotoro, Raidmax, Spire, Inter-Tech, Serioux, atunci da, ar fi trebuit schimbata imediat.

Vezi ca am modificat ceva la raspuns, am uitat ca nu ai placa video nVidia (doar atunci ai putea folosi Adaptive sau Fast... VSync).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la fasolelaughing Ai pățit si tu?