| Broadband a întrebat:

Din ce cauza cand vreau sa pornesc calculatorul (unitatea). nu porneste din prima. trebuie sa o sting si dupa sa aprind din nou ca sa porneasca. si dupa imi scrie pe ecran eroarea aia: windows start normally, stiti voi despre ce vb. am instalat windowsu de curand. folosesc windows xp. e din cauza windowsului sau de la unitate?

Răspuns Câştigător
| lol23 a răspuns:

Tu ai instalat windowsul?
Daca da :
1.baga cd-ul de la windows in calculator
2.deschidel ca si cum ai vrea sa instalezi
3.iti va aparea un ecran care iti spune daca vrei sa repari sau sa instalezi
4.selectezi reparare
5.si te intreaba (iti va aparea ceva de genu 1. C:/ ) daca l-ai instalat in C. Tu trebuie sa tastezi cifra corespunzatoare local diskului unde l-ai instalat
6.Scri HELP si apesi pagedown pana s-a terminat lista si vezi ca este scris CHDSK (parca asa se scrie cauta tu in lista si vezi de asta scrii HELP) si dupa aia mai scrii LOGON
7. Dupa ce si-a facut treaba (o face foarte repede adica cateva secunde) scrii EXIT sau apesi tasta esc nu mai stiu exact
8. Calculatorul isi da restart iar tie ti se va deschide interfata windowsului
9. Sar putea dupa ce iti apare logoul windows cu bara care se incarca o pagina albastra care iti cere sa il lasi sa faca ceva la local disk si iti da voie sa sari peste (ai 10 sec la dispozitie sa te gandesti)
10. Poti sari peste acel pas dar iti va aparea de fiecare data cand pornesti windowsul
11.iti recomand sa tragi de pe internet ccleaner si sa il folosesti (e gratis) http://www.piriform.com/ccleaner/download si dupa ce l-ai instalat il pornesti si dai in categoria a doua din stanga care se numeste registru (vezi cand iti cere limba in care se instaleaza selecteaza romana) si dai sa scaneaza pentru probleme si de acolo ii dai sa ti le rezolve pe toate si sa faci un beckup.
Daca ti la facut cineva roagal sa ti-l repare el.
Daca nu merge ce tiam spus eu trebuie sa il reinstalezi din nou
Daca nu iti apare nici biosul du-te la un service. Ei o sa stie ce sa faca.
Daca ti-am fost de folos da-mi si mie funda!

3 răspunsuri:
| nelu13 a răspuns:

De la windows

| Bbbloxber a răspuns:

Daca opresti calculatorul de la buton ( ti apasat pana se stinge ) sau daca il scoti din priza apare eroarea : windows start normally!
Lasa-l sa se incarce, si stinge-l normal! O sa vezi ca nu mai apare nimic!

| angipissi a răspuns:

Buna dectetiv 003!
Unitatea daca este prea veche poate sa se blocheze si asa trebuie sa il aprinzi de 3-4 ori pana isi revine. Eu ti-as recomanda o unitate noua sau.sa incerci sa iti instalezi din nou windowsul. Sper ca te-am ajutathappy