| Grasuvali a întrebat:

Din ce cauza nu mai merge pc, nu se aprinde deloc? Nu intra deloc curent

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Daca esti sigur ca "nu intra curent" o iei "pe fir: alt fir de alimentare, alta sursa, vezi sa fie mufele conectate corect, aprinde-l cu "surubelnita" sa vezi daca ai o problema de la fire sau de la placa de baza; de aici ar trebui macar sa se invarta un cooler, chiar daca nu iti apare nimic pe display.

| BurteaSebastian a răspuns:

Ventilatorul de pe sursa de alimentare ar trebui sa porneasca. In caz ca nu a pornit, cel mai probabil s-a ars filtrul de protectie. Aceasta defectiune se incardreaza in garantia sursei de alimentare, daca perioada de garantie a expirat, va trebui sa platesti reparatia sau sa cumperi o sursa noua.
Daca pe sursa de alimentare a pornit ventilatorul, poti trece la urmatorul
O scoti din carcasa si lasi doar procesorul (restul (placa video, memoria ram) deconectezi), conectezi sursa de alimentare (acum intelegi de ce in primul rand se verifica sursa de alimentare), si o pornesti, unind doi pini de pe placa de baza cu o surubelnita (marcat ca power sw sau +pw-). Atentie, sa nu atingi altceva, pentru ca poate duce la rezultate nedorite.
Daca sursa de alimentare porneste, iar placa de baza functioneaza (se va aprinde un led), vom curata bine calculatoru de praf si vom monta la loc placa de baza.
Atentie: daca calculatorul porneste si imediat se opreste (la pornire mereu reporneste), problema, cel mai probabil, se afla in circuitul componentelor, inclusiv in placa de baza.

| gabigabi114252 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema acum cateva zile. Am luat pc l-am desfacut si ammutat firele de la butoane. este posibil sa se fi stricat si butonul acum nu stiu ai putea sa imi trimiti o poza cu el desfacut sau este posibil sa se fi ars sursa dar cel mai probabil este de la firele de la butoane daca s-au stricat butoanele trebuie cumparata alta carcasa s-au schimbat butoanele! Deci ai putea incerca sa scoti si sa bagi din nou firele de la butoane in placa de baza. daca nu merge nici asa schimba sursa si vezi daca are acelasi efect daca nu merge nici asa este posibil sa se fi bulit placa de baza. daca nu merge cu firele si nici cu sursa dul la un service.(ar fi mai bine sa il duci direct decat sa iti bagi tu degetele prin el laughing) eu am 14 ani si mi-a luat cateva zile pana sa imi dau seama ce se intampladupa ce mi-au zis miai multe servisuri ca nu se poate face nimic l-am facut eu si acum merge). ai grija! laughing