| anonim_4396 a întrebat:

Din ce cauza nu mi se potriveste un procesor cu socket 775 pe o placa de baza cu socket 775?
Momentan pc-ul functioneaza cu un Intel Pentium 4 660 3.6 ghz

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca la acest tip de placi de baza si mai vechi conteaza si FSB-ul (Front Side Bus).
Front Side Bus-ul este canalul principal care leaga procesorul de Northbrige. Este efectiv "gâtul" placii de baza.
Viteza FSB-ului se masoara in MHZ. 400 MHz, 800 MHz, 1333 Mhz... etc.
Daca frecventa procesorului este mai mare decat frecventa suportata de placa de baza este clar ca nu va merge.
Deci, pentru a vedea ce suporta placa de baza ar trebui sa spui denumirea ei.

| JackR a răspuns:

Corect raspunsul de mai sus! Avand in vedere ca tu esti cel care a postat intrebarea asta:
https://www.tpu.ro/......a-de-baza/
este clar! Ai o placa de baza cu FSB 800 MHz, si procesorul nou are un FSB de 1333 MHz.