| Fatamuntilor a întrebat:

Din ce cauza se pot incinge bateriile in telecomanda televizorului?
Aseara am pus mana pe telecomanda(am pierdut capacelul), o baterie era fierbinte, una rece! Le-am scos s-au racit le-am pus la loc!

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Fizica...
Ia vezi ce se intampla cu o baterie cand se descarca sub un anumit nivel! Ce procese au loc!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai incercat si alte baterii? Am patit si eu asta si am schimbat bateriile. Apoi nu am mai avut probleme.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Bateriile sunt noi (cam o luna), Toshiba, alkaline.Am mai folosit asfel de baterii si inainte!

| darrio2007 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Si eu tot Toshiba folosesc.Dar am cumparat odata 2 baterii si le-am verificat la mouse. Functioneaza numai cu o baterie.Cea care se incalzea nu mergea absolut deloc la mouse(optic).Cea rece mergea.Am fost inapoi la magazin, este aproape de mine, si am schimbat-o pe cea care se incalzea.Nici ele nu sunt bune din fabrica. Unele din ele.

| untu a răspuns:

Vezi ca ai o telecomanda defecta! Verifica circuitele telecomenzii la un service tv autorizat!

| Fatamuntilor explică (pentru untu):

Mai caut o telecomanda unirversala!

| Manolica_Vancea_1964 a răspuns:

Angy,proba este simpla:daca cele vechi nu se incalzeau, bateria care se incalzeste acum este defecta, sa nu folosesc termeni din fizica.Inlocueste-o; asta daca nu ai varsat ceva pe telecomanda.O zi buna.

| Fatamuntilor explică (pentru Manolica_Vancea_1964):

Telecomanda sta langa mine, pe pat, nu am varsat nimic!
Culmea e ca desi au o luna de cand sunt luate, abia acum am patit!