supadeceapa
| supadeceapa a întrebat:

Din ce cauze e posibil sa nu imi mearga nicio aplicatie cu pedometru? Sau daca merge, se intrerupe, nu inregistreaza tot.

Răspuns Câştigător
| Crăciun_Ovidiu_1998 a răspuns:

Pot fi mai multe cauze:
1. Uneori un restart al telefonului face minuni, incearca sa vezi daca se schimba ceva.
2. Aplicatia nu este buna, incearca sa instalezi exact aceeasi versiune de aplicatie pe alt telefon sau incearca o alta aplicatie sau o actualizare a aplicatiei.
3.Sistemul de operare (Android) nu functioneaza cum trebuie in corelare cu pedometrul, incearca o actualizare de sistem. In general exista multe erori pe Android pentru ca se configureaza diferit in functie de modelul telefonului.
4.Incearca o revenire la setarile de fabrica.
5. Poate ca problema nu este legata de aplicatie ci este de GPS, nu se conecteaza la sateliti... dupa cum am zis in special telefoanele cu Android au diferite erori, conectarea mai greoaie la sateliti este una dintre ele, poate se conecteaza la 1-2 sateliti dar nu destui cat sa te localizeze. Incearca aplicatia GPS Data: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pierwiastek.gpsdata&hl=ro ca sa verifici daca te localizeaza mereu bine si rapid.
Ii in functie de telefon si puterea semnalului GPS dar daca esti afara localizarea este mai rapida si mai precisa.
Daca te misti 5-10 metri te localizeaza mai bine.
6.Incearca sa cauti o schema pe net cu localizarea componentelor din telefon sau cauta un videoclip care contine cum se desface modelul tau de telefon pentru a sti unde se afla GPS-ul pentru ca pot exista unele cazuri cand carcasa telefonului este prea groasa sau dintr-un material dur iar daca folosesti telefonul cand pui mana chiar pe GPS e posibil sa nu reuseasca sa capteze informatiile destul de rapid.