| O734615555 a întrebat:

Dintre Sony Vegas si Camtasia, care program este mai bun pentru editare? Cei care fac vblog si pun tot felul de efecte in video de unde le au? sa fie cumva luate de undeva de pe net? Pentru ca la camtasia nu am vazut sa aiba nu stiu ce efecte speciale de editare. Stiti cumva ceva program profesional care are efecte de tot felul?

3 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

Sony Vegas e cel mai bun. Camtasia are câteva chestii gata incluse care îmi plac, dar Sony Vegas mi se pare cel mai bine structurat dintre toate programele de editat (Sony e profesionist, Camtasia încă nu). Super efecte de care spui tu (dacă te referi la acele intro-uri complexe pe care le vedem la unele videoclipuri) nu cred că le poți face ușor cu Sony Vegas Pro 13 pentru că nu poți lucra în 3D cu el (sau cel puțin nu știu eu). Eu mai folosesc Hitfilm 2 Ultimate (este și Hitfilm 3 Pro care e și mai bun), dar mulți folosesc Adobe After Effect și Adobe Premier Pro. Mai este și soft de la Apple: Final Cut Pro X.

Eu am la Sony Vegas un plugin numit Universe, plugin care e compatibil și cu celelalte programe și care-ți oferă mai multe efecte (la Adobe mi se pare că oferă mai multe efecte decât la Sony). Sunt o grămadă de plugin-uri dar nu le știu eu. http://vegasaur.com/

Poți încerca programele de mai sus și o să vezi câte poți face cu ele. E totuși mult de muncă. Poți folosi Sony Vegas în continuare (să iei versiunea Pro dacă nu o ai, are în plus câteva elemente esențiale față de cea simplă) și să combini cu plugin-ul ăsta: https://www.redgiant.com/store/universe/

| Mihai_Miţă_1999 a răspuns:

Sony vegas. Nu compara vegas cu camtasia, e diferenta de la cer la pamant.

| KERE a răspuns:

Celw mai bune programe de editare sunt Sony Vegas şi Adobe After Effects.
Sony Vegas ştiu că are efecte multe dar ni prea am avut timp să mă "joc" cu el şi After Effects nu prea ştiu cum e.