| Goddessss a întrebat:

Doamne ma ia cu panica.
Acuma intru pe Facebook si eu de obicei eu sterg istoricul căutărilor mele.
Acuma vad ca imi apare lista de persoane pe care eu nici măcar nu le-am cautat si cand tot sterg si dau " șterge aceasta căutare din istoric " imi apare câte o alta persoana...
Ce naiba poate fi?
Mi-am schimbat parola acum...

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Probabil a intrat cineva pe contul tau de ceva timp. Ai facut bine ca ti-ai schimbat parola. Poti sa activezi si autentificarea cu 2 factori.

| Celcestietot a răspuns:

Mai sunt conturi sparte, este o normalitate... bine ca ti-ai schimbat parola happy!

| Sophieka a răspuns:

Buna,

Sunt programele celor de la Facebook care iti aduc personaje in cale fara oprire.
Daca cumva iti apare in istoric, ca si cum le-ai fi cautat tu, scoate emailul si lasa doar telefonul mobil, si mai schimba odata parola. Astfel, sa te hack-uiasca cineva va fi foarte mai greu decat cu emailul sau ai putea sa iti faci alt cont, pe care sa ii ai doar pe cei dragi in lista.

| Goddessss explică (pentru Sophieka):

Ma gândesc eu...
dar nu e mai nașpa sa imi pun nr de telefon si sa profite de el, sa facă farse, știu eu ce, sa bage taxe?
gmailul cu care m-am logat pe Facebook nu il folosesc deci nu au ce sa vadă pe el...

| Ineys a răspuns (pentru Goddessss):

Autentificare in 2 pasi (sau cu 2 factori, nu mai stiu exact cum ii zice, oricum e tot aia ). Rezolvare simpla, se poate sa primesti SMS parca atunci cand te loghezi si sa confirmi cu un cod ( primit prin acel SMS ) ca tu esti cel care se logheaza. Si nu, nu iti vede nimeni numarul de telefon daca folosesti autentificarea cu 2 pasi. Mai exista o posibilitate cu o aplicatie de securizare, dar cred ca cea cu SMS-ul e cea mai simpla.

| Sophieka a răspuns (pentru Goddessss):

Buna,

Nu iti vor vedea numarul de telefon pentru ca tu ai control asupra postarilor si informatiilor pe care tu le oferi.
La fel cum faci o postare in care selectezi cine poate vedea profilul : public; doar prietenii; doar eu (adica doar tu); prieteni cu exceptia... (si selectezi cine nu vrei sa vada ); anumiti prieteni (doar cei care pot vedea, iar restul neselectati nu pot); si personalizat (tot un fel de cine poate si cine nu sa vada postarea / postarile ).
La fel, daca mergi la Despre, unde sunt toate informatiile tale, in partea dreapta vezi ca ai exact acelasi emoticon ca si cand alegi la postari cum vrei sa fie postarile, public, prieteni etc, ei, la fel procedezi si cu informatiile. La data nasterii, localitate, numar telefon si orice doresti tu, selectezi la fiecare in parte Doar Eu. Si atunci tu vei fi singura care poate vedea postarile.
Cand pui telefonul, la Setari mergi la Confidentialitate ( va aparea o lista lunga in partea stanga ) si jos vei vedea ca scrie : Cine te poate cauta pe Facebook folosind numarul tau de mobil? Selectezi Editeaza care este in partea dreapta a intrebarii si alegi Doar eu. La fel procedezi si cu celelalte intrebari si informatii pe care le doresti. Cand iesi de setari vei fi intrebata daca alegi sa Salvezi alegerile facute, dai pe Confirmare si gata, cand te reintorci vei vedea ca tot ceea ce ai selectat sa vezi doar tu, va fi doar pentru tine vizibil.
Precum spun colegii TPU, vezi ca tot la Setari la Securitate si conectare, ai posibilitatea de a alege Autentificare cu doi factori
Foloseşte autentificarea cu doi factori
*Dacă detectăm o încercare de conectare de pe un dispozitiv sau un browser necunoscut, îţi vom solicita un cod. *
Ceea ce inseamna ca ei iti vor trimite imediat un mesaj pe telefon prin care esti instiintat ca cineva de pe un alt browser incearca sa iti intre un cont, iar daca cumva acea persoana esti tu, ti se va cere sa introduci codul generat in mesaj. Celor care incearca sa intre pe contul tau li se vor cere sa introduca un cod (precum la bancomat cand utilizezi cardul de exemplu), ca sa fie siguri ca tu esti cel care doreste sa intre.
Sunt gratuite, fara niciun cost.

| Goddessss explică (pentru Sophieka):

Mulțumesc frumossss

| Andresso a răspuns:

Aveam si eu probleme de genul in 2013-2014, mi-am schimbat parola la fiecare jumate de an. Personal imi pun parola foarte lunga, de 40-50 caractere ca sa nu poata sa fie sparta.
Acum fiecare cum stie si cum ii e mai bine.