| RAY a întrebat:

Doar cine are habar

de ce tot se înfierbânta asa des in Joruri?

in 2 ani am fost cu laptopul de 4 ori in garantie ca se inclazeste, abia ce a venit de o luna cu o placa de baza noua dar povestea se repeta, sacadeaza si se infierbanta in gta 5, Euro Truck Simulator 2

17 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Ce laptop e(modelul si seria)? placa video? procesor?

| RAY explică (pentru bogdan324):

Laptop Lenovo ideea pead 700

| bogdan324 a răspuns:

Scuze ca iti zic dar sistemul de racire al laptop-ului nu e prea bine gandit, are 2 ventilatoare puse unul langa altul pus pe doua heatpipe-uri sudate unul de altul, ambele fiind legate de procesor si placa video.Problema este ca acea caldura care iese din placa video este prea aproape cu acea caldura aproape de procesor ca sa intelegi, ceea ce rezulta un traseu prin care trece o caldura intensa, adica partea pe unde ai tastatura.
Ce temperaturi ai? Iti intra placa video in throttle?

| RAY explică (pentru bogdan324):

Mari man, aseara in Euro Truck Simulator 2, cpu ajungea pe la 98 de grade iar gpu 95 de grade, in gta 5 si mai rau, sacada non stop

| RAY explică (pentru bogdan324):

Deci explicatia e ca e prost facut? tu cum l-ai face?

| RAY explică (pentru bogdan324):

Apropo e y Lenovo ideea pead y 700

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

As cauta cea mai potrivita pasta termoconductoare incat sa incerc macar sa reduc acolo cateva grade, totusi se putea face un sistem de racire ceva mai rasarit, coolerele sa fie ceva mai deplasate unul de celalalt incat caldura sa fie degajata in mod echilibrat, nu sa se acumuleze acea caldura intr-un loc.Nu iti recomand sa umblii prin el totusi.

| RAY explică (pentru bogdan324):

E in garantie man, numi bag mana in el

| bogdan324 a răspuns:

Mai bine iti iei un cooling pad, conteaza si temperatura camerei, eu dadeam drumul la aerul conditionat cand simteam ca laptop-ul se incalzea.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Da,dar asta nu e o rezolvare, e laptop de gaming, daca nu era intelegeam, nu ma joc mult, o ora pe zi daca, in rest, TPU, Youtube

| bogdan324 a răspuns (pentru RAY):

Nu ai ce sa faci, asa e structurat laptop-ul, sa stii totusi ca gtx 950m-ul ala nu e chiar un powerhouse, gandeste-te ca eu(si nu ma laud) am trecut de la un i7 6700hq si 970m 6gb la un i7 5820k cu gtx 1060 6gb si diferenta e de la cer la pamant, la fps-uri, la grafica si la stabilitate.
950m-ul ala da tot ce poate cand te joci tu+ca sistemul de racire nu e prea bine gandit, iti dai seama unde duce asta.
Pana si al meu se incalzeste destul de mult daca bag un joc mai pretentios si sistemul de racire este unul foarte echilibrat pe asta,
Apropo scuze ca iti zic dar 4000 de lei? tata a luat un laptop cu un i7 si 960m la 3300 lei acum 3 ani, nu o lua ca pe o lauda sau ceva dar mi se pare absurd pretul acela.

| RAY explică (pentru bogdan324):

Am 960 m, man atunci nu exista generatia 1000 cand l-am cumparat, azi cu banii aia cumparam un Asus cu 1060 6gb, pai e de 17, cel de 15 da era vreo 3000 de ron

| bogdan324 a răspuns:

Incearca la power options sa dai la processor power management, dupa dai maximum processor state la 90% si zi-mi temperatura maxima dupa cateva minute intr-un joc.

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca laptopul tau e laptop multimedia, nu de jocuri. Daca vrei sa te joci, cumpara un cooler extern si nu vei mai avea probleme. Componentele sunt bune, dar nu e gandit pentru sesiuni mai lungi de o ora, cel mult doua.

| RAY explică (pentru Wr3nch):

E laptop de gaming, am dat 4000 de ron pe el

| RAY explică (pentru Wr3nch):

Apropo am auzit ca coolerul extern trage mai mult praf in el

| Wr3nch a răspuns:

Frate nu e laptop de gaming. Nu stiu cine ti-a zis ata dare prost. Si daca era la magazin, aia voiau sa il vanda ca e batranel si nu le mai ia nimeni. Asta e laptop multimedia, poti face de toate. Dar daca vrei gaming intensiv cmpara Lenovo Legion, Asus RoG, etc. Si coolerul nu trage praf in laptop, ci raceste parta de jos, ca parca vad ca ai un singur ventilator, si ala pe laterala laughing)