| anonim_4396 a întrebat:

Doar vreau sa fiu sigura: Am mouse wireless si i se duc repede bateriile, asa ca seara de seara taicamiu ma bazaie sa inchid mouse-ul(spune ca asta e cauza, ca sta peste noapte aprins), dar eu dupa ce sting computerul il scot din priza. Din moment ce-l scot din priza, usb-ul e in unitate si cum unitatea nu e in priza deci nu exista nici o sursa de curent, nu are cum sa fie asta cauza, nu?laughing

Adica, daca scot unitatea din priza automat se inchide si mouse-ul.

*Rog impertinentii care nu vor sa dea un raspuns ca lumea sa se duca-n branza!

8 răspunsuri:
| eXtreme21 a răspuns:

Buna'!
Poi daca mouse-ul e wireles emite tot timpu semnale, deci s-ar putea ca tatal tau sa aiba dreptate.Nu stiu daca am raspuns prea corect deoarece eu nu am wireles, dar asa cred eu.
Sper ca am putut sa te ajut. :*

| Ionait a răspuns:

Bateriile trimit electricitate la senzorul mouse-ului si la emitatorul mouse-ului. Chiar daca ai PC-ul inchis, senzorul mouse-ului continua sa scaneze locatia sa. Astfel bateria se consuma.

Opreste mouse-ul si nu o sa mai ai nici o problema.

| DakotaRoyse a răspuns:

Hmm. Mă, eu îţi zic sincer că nu sună a fi o idee superbă să tot deconectezi unitatea centrală de la sursa de curent. Asta o zic din experienţă proprie, că eu am probleme la pornirea unităţii după o deconectare. În plus, e mai bine la mouse să-l stingi şi pe el individual.

| YoUaReExAcTlYmYbRaNdOfHeRoIn a răspuns:

Da si normal ca odata ce ai scos unitatea din priza, nu mai are nicio sursa de curent. E logic, nu?

| VanessaM a răspuns:

Si eu am mouse wireless si logic ca dupa ce inchid compu, bateria nu mai are "motiv" sa se consume. daca nu mai vrei sa dai banii a moaca pe baterii, iti recomand bateriile reincarcabilehappy

| eddy123321 a răspuns:

Singurul motiv esste pentru ca mausul wireless consuma foarte mult crede-ma am avut si eu cel mai bine ar fi sa-ti iei altul

| Smasher a răspuns:

Cel mai bine este sa inchizi mouse-ul deoarece el functioneaza chiar daca tu inchizi unitatea.Mouse-ul wireles nu isi ia de la unitate curent sau ceva de genul.Deci cel mai bine e sa-l inchizi ca sa nu dai banii pe baterii mereu.

| MihaiCristina a răspuns:

Cum au spus majoritatea au dreptate mouse-ul continua sa emita unde chiar cu pc inchis.De exemplu eu am doua pc-uri si pe unu mai intra mama mea si uita sa mai inchida mause-ul si se consuma mult mai repede decat la cel care am eu grija sa-l inchid mereu...