| anonim_4396 a întrebat:

„Doresc să achiziționez un laptop potrivit pentru proiectare 3D (Catia V5), simulare numerică (Ansys) și Matlab. Aștept recomandările voastre în limita bugetului de 5000 lei. Orice propunere legată de caracteristicile necesare este binevenită. Vă mulțumesc."

(M-a rugat cineva să vă rog. Please help.)

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Bani să fie...

https://www.emag.ro/......-si-5000/c

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Da, Dell Latitude 5500 ar fi buna pentru proiectare, fiindca are ecran de 15.3".
Un laptop cu procesor I7 octa core ar fi si mai bun, dar depaseste bugetul.

| sierra1 a răspuns (pentru Bula):

Nu mie-mi trebuie ci amicului lu' Ghiță

Bula
| Bula a răspuns (pentru sierra1):

Stiu, doar am facut observatie la marginea raspunsului tau.

| Simpatic a răspuns:

Orice laptop de gaming face ce vreit tu, de ce de gaming pentru ca are placa video performnata, procesor performant, RAM DDR4 etc
Recomand cu incredere seriile ASUS ROG, ar merge si TUF dar nu am avut pana acum vreun model TUF si nu stiu cat e de fiabilwinking sa aiba ultimul model de i7 si o placa video de genul GTX 1060 6 gb, GTX 1660 ti 6 GB, merge si 1050 ti dar recomand seriile ce au frecventa incadrata ca GDDR6 pentru ca-s mai noi si mai performante : gtx 1660 ti de ex. (pentru laptop evident), sau seriile RTX dar cred ca acestea se regasesc pe laptopuri de peste 6000 de lei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Https://www.emag.ro/......DCX2N5BBM/

Oare merge ăsta? Zice că vrea și ecran mare. Ăsta are de 17 inch.

| Dandinelle a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru proiectare 3d, in general design, e oricum recomandat sa folosesti un monitor exterior si sa folosesti ecranul laptopului doar cand calatoresti, esti in deplasare.
Eu mai lucrez cu blender si Krita pentru animatii si cand am schimbat la monitor exterior, approx. 23 inch a fost "a game changer"

| Simpatic a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pare performant, nu stiu acel ecran cum se comporta dar stiu ca rogurile folosesc ceva displayuri de la LG tip IPS, sunt de calitate adica radau ok continutul. evident ca un laptop nu va fi la nivelul unui PC performant dar iti faci treaba cu el.
acum vad ca are 2, 85 de kg nu stiu cat de portabil este, al meu are sub 2, 5 kg si e destul de greoi...