anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Doresc să editez video-uri pe Youtube FMV (fan music videos), adică din mai multe video-uri random să creez propriul meu video pe care să-l postez - cum procedez: trebuie să descarc fiecare video in telefon pe care vreau să-l folosesc pentru a-l edita, ce programe trebuie să folosesc si cum sa extrag 'esenta'? (as dori un răspuns de la cineva care are cât de cât puține cunostinte 'in domeniu '. Mersi.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa ai grija la drepturile de autor (si la videoclipurile pe care vrei sa le editez, dar si la muzica). Am folosit si eu melodii si iti licentiaza, chiar si o secventa daca apare si iti poate sterge clipul sau chiar canalul, daca flfolosesti mai multe sunete care nu-ti apartin. Mi se pare ca si daca dai linkuri catre adevarata melodie si mentionezi ca nu iti apartine, tot te avertizeaza, ceea ce mi se pare stupid, dar, ma rog, asa sunt noile legi pe Youtube, deci te-as avertiza sa folosesti sunete care iti apartin. Un exemplu ar fi AMV-urile (anime music video), le sti si tu: secvente din unul sau mai multe animeuri pe o melodie random. Eu stiam un AMV cu despacito, care chiar imi placea, dar care a fost sters dupa un timp. Poti folosi kinemaster pentru editare, daca vrei sa editezi pe telefon/tableta. La kinemaster ai mai multe beneficii pe care nu le ai la alte aplicatii, cum ar fi Videoshow: ai greenscreen, si chiar unul destul de bun pentru faptul ca e gratis.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar trebuie să descarc videoclipurile din care vreau să extrag secvente pentru propriul videoclip? sau nu e necesar?

1 răspuns: