| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa fac un upgrade major la PC. Se merita diferenta de bani pentru un procesor cu 4 Nuclee si Hyper-Threading (i7) fata de un procesor doar cu 4 nuclee (i5). Mentionez ca folosesc PC-ul pentru transcodare video, editare video, masini virtuale dar si jocuri si deja stiu ca un i7 m-ar avantaja. Intrebarea mea este se justifica diferenta de bani pentru simplul aspect ca i7 are hyper threading fata de i5 care nu are?

1 răspuns:
| SpecialistIT a răspuns:

Salut.

Doresc sa te ajut, daca desigur, si tu esti de acord. Dar, pentru asta, am nevoie eu de ajutorul tau.
Concret: care este bugetul tau MAXIM alocat pentru acest PC? Ai nevoie de carcasa sau monitor? Periferice? Sti ce este overclockul, iar daca stii, vei face asa ceva? Si desigur, nu in ultimu' rand, la ce va fi folosit PC-ul?
Revino cu aceste detalii si te ajut sa iti construiesti cel mai bun PC posibil in banii de care dispui.

Bafta si sanatate.

Sper sa ne auzim.