| AwGenetix a întrebat:

Doresc sa formez o mostra de pamant de flori, cu o umiditate de 60%
Am recoltat 55 grame de sol, l-am uscat complet, pana la stadiul de praf.
Acum va intreb pe voi, cata apa se va turna in acest sol pentru a avea o mostra de sol cu umiditate de 60%, si precizati metoda de calcul.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pe aici nu se fac teme scolare: http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12

| AwGenetix explică (pentru Salontanul):

Ti se pare ca am fata de scolar?
ia treci si raspunde la intrebare daca te pricepi.

| Salontanul a răspuns (pentru AwGenetix):

Era sa spun eu ce fata ai dar nu sunt sigur ca este a ta si nu vreau sa-l jignesc pe altul. Cert este ca asemenea intrebari nu se pun la discoteca sau in cluburi. Asa ca inceaca sa respecti regulile casei in care ai intrat. Daca nu, esti liber sa pleci.

| AwGenetix explică (pentru Salontanul):

Nu e nici o tema la mijloc. lucrez in regim DIY la fabricarea unui senzor de umiditate sol. Si aveam nevoie de niste pareri sfaturi despre metode de calcul. Eu cred ca tu ar trebui sa pleci de aici pentru ca ai un caracter orientat spre flame. Daca fata mea nu iti place, da-ti drapelul jos de pe mecla sa te vad si eu cel putin mie nu imi este rusine.

| AwGenetix explică (pentru Salontanul):

Daca tu te consideri aici la discoteca sau la club, nu ai vrea sa ne vedem sa-ti predau niste scheme de dans?

| AwGenetix explică:

In fine, mi-au stricat si topicul asta. Raspunsul era (55 x (6:4))= 82.5ml apa.
Voiam sa dau si eu o funda.

| Marian153 a răspuns:

Ar trebui sa cantaresti din nou pamantul si apoi faci 60/100*x=y
x = cate grame de pamant ai acum
y = cati ML de apa trebuie sa pui

| AwGenetix explică (pentru Marian153):

Haide sa simulam ceea ce spui.
avem 55gr sol uscat, adaugam intamplator 33ml de apa, cantarim si vom avea exact: 88 grame.

aplicam formula oferita de tine si avem asa: 60/100*88 = 52.8ml de apa ca sa avem 60%?
mi se pare aiurea. poate ca y in cazul tau iti rezulta umiditatea, dar tot nu ar fi bine ca 52.8% pentru ca:

pentru ca :
1ml = 1gr;
55gr * 1.60 = 88;
88 - 55 = 33ml de apa pentru 60%
sau prin metoda gavimetrica:
55x60/100 = 33ml

si totusi, subiectul ramane deschis pentru ca la verificare va iesi:
33 /(33+55) * 100 = 37.5% - deci cum naiba e bine?

| Salontanul a răspuns (pentru Marian153):

Incearca sa nu mai incurajezi rezolvarea temelor scolare pe aici! Sunt niste reguli pe care ar trebui sa le citesti! http://www.tpu.ro/intrebari-frecvente#12