| anonim_4396 a întrebat:

Doresc sa imi iau un PC nou. Ce caracteristici ar trebui sa urmaresc la el, sa fie cat de cat performant? (legate de procesor, placa de baza, placa video... din astea)

Răspuns Câştigător
| Cosmin a răspuns:

Viteza la procesor este strans legata de memoria ram. Eu te-as sfatui sa iti iei ori un I3(2nuclee) de la Intel daca ai mai multi bani cu 4Gb dd31600Mhz si o placa video de 1gb 128biti sau un Phenom X4(4nuclee) Black Edition de la Amd+restul componentelor. Depinde ce preferi, AMD sau Intel; ambele configuratii sunt cam la acelasi pret. Numai bine

5 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Mai intai va trebui sa decizi pentru ce ai nevoie de calculator (navigat internet, editare foto/video, jocuri, multimedia). Dupa ce stii ce vrei sa faci cu el, trebuie sa decizi care este suma de care dispui (sau pe care doresti) pentru a o investi in calculator.

| nutepriveste21 a răspuns:

Intrebarea ta contine si raspunsul adica de ce trebuie sa tii cont cand achizitioneti un pc. Mai adaug eu: tabla din care e confectionata carcasa sa fie cat mai groasa sa reziste la socuri(cutremure), cablu de alimentare sa fie cat mai rezistent sa poti juca coarda prin curte, si coolerele sa fie cat mai puternice(vara le folosesti pe post de aer conditionat). Bafta!

| szergiu a răspuns:

2[DD2-3] sau 4 GB[DDR3] Ram. Minim 3, 06Ghz, Placa video Gt9800 sau GT9600, Intel[r] happy

| b3Rb3cU a răspuns:

Depinde si ce buget ai
poti sat iei unul cu 3.00 gz dual core, 511 mb placa video 3 gb de ram la veao 1.000 lei daca sti sa cauti
bine ca poti sa-ti iei si mai bun big grin
funda
:*
happy

| Tibi_9863 a răspuns:

Ma frate oameni tiau cam zis in mare parte asa cam ce sa iei da nimeni nu ti-a zis sa tii si cont de frecvente sa fie compatibile este unul dintre cele mai importante lucruri si acum cu caracteisticile ce sa zic depinde cat chas ai tu maica sau ce mai poti pastra din vechiul pc sa nu bagi bani sa salvezi bani