| I3lacK a întrebat:

Doresc sa-mi achizitionez o tableta grafica si nu stiu ce sa aleg dintre un Wacom Intuos Draw Small si un Wacom One

Din cate am observat eu, singura diferenta dintre aceste doua tablete este faptul ca tableta Intuos are 4 butoane customizabile, si nu prea cred ca aceste butoane ar merita inca 100 de lei, avand in vedere ca pot folosi tastatura in locul acestora. Pe langa asta, cea Intuos mai poate fi si wireless prin achizitionarea unui kit, ceea ce, din nou, nu este foarte important. Voi ce credeti? happy

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Sunt de aceeasi parere. Marimea suprafetei de lucru, nivelurile de presiune, rezolutia, creionul fara radiera, lipsa caracteristicii touchpad caracterizeaza ambele tablete. Wacom sunt cele mai bune tablete, deci e buna oricare dintre ele. Nu stiu daca difera ceva in soft, dar cu exceptia butoanelor si a punctelor reper desenate pe suprafata de lucru, par absolut identice. Butoanele s-ar putea sa fie utile si nu stiu nici ce functii ar putea avea. Daca se poate face acelasi lucru de la tastatura, chiar nu e nevoie de acele butoane. In concluzie, daca as sta bine cu banii, as lua tableta cu butoane, iar in caz contrar as lua tableta fara butoane. In acelasi timp, daca as sti ca acele butoane sunt utile si daca as vea de utilizat tableta mai intens, as prefera tableta cu butoane.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Eu nu folosesc nici tablete grafice, nici tablete simple.
Pur si simplu consider ca, sunt bani aruncati degeaba.
Pe un calculator (PC) pot rula mai multe programe, chiar mult mai complexe, ceea ce pe o tableta este imposibil.