| luckwelt a întrebat:

Draga,TPU,am o problema! Ieri mi-am cumparat o tableta Prestigios Multipad 8.0! Am cumparat de asemenea un card de memorie de 32 de GB.Am instalat multe aplicatii si jocuri si nu mai am memorie.Cine stie va rog spuneti-mi, cum sa mut jocurile si aplicatiile pe SD extern?

2 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu se poate! Sa-ti si explic de ce. sa zicem ca tableta are 4 Gb, in cei 4 gb sunt 2 partitii, una de 2 gb pentru root (sistem de operare, aplicatii) si alta tot de 2 gb pentru stocat. Poti muta aplicatiile in a 2a partitie.
Pe card nu poti sa le muti deoarece ti-o vede ca memorie externa, pe ea poti tine doar muzica, filme etc.
Si in plus cardul este mult mai incet. ai putea muta aplicatiile in memoria USB daca inca n-ai facut asta, daca nici asa n-ai spatiu, mai sterge din ele, si eu am facut al fel, doar ca acum mi-e lene sa le mai sterg, si din 100 de aplicatii (exemplu) folosesc in fiecare zi 10 dintre ele si inca 10 o data la cateva zile cand ma plictisesc, deci 80 de aplicatii le din degeaba.

PS: ar fi o varianta sa-ti muti aplicatiile pe card daca iti rootezi tableta si faci pe card 3 partitii si link-uiesti aplicatiile pe card cu nu mai stiu ce program, dar asta iti solicita pre amult cardul si daca instalezi multe s-ar putea sa ti se duca in timp cardul.

| alleexx25 a răspuns:

Sunt multe metode dar sunt complicate, ai putea sa cauti pe google play:"app 2 sd" si o descarci, eventual dezinstalezi o alta aplicatie daca nu ai spatiu suficient. Cu aplicatia asta poti muta aplicatiile pe card.