| anonim_4396 a întrebat:

Dragi prieteni de pe TPU eu am ales de data aceasta o noua categorie fata de cealaltă pentru ca am o mare problema: fratele meu a avut un telefon SAGEM my411v și nu i se mai aprinde ecranul pentru ca atunci când era clasa I el l-a luat la școala și a vărsat apa pe el. Azi-noapte am observat ca începea sa i se aprindă ecranul, dar cu greu: adică se aprindea se stingea și asa mai departe. Va mai spun ca tastatura merge, ca se aprinde și ca are o melodie care ma ajuta sa înțeleg ca are și sonor. Am fost cu el l-a reparat și a zis ca ecranul n-are nimic, dar eu știu ca are ceva. In plus mai știu ca merge sa-i încarci bateria ca l-am pus la încărcat și cum v-am spus, mi se aprindea câte puțin ecranul și scria" Bateria se încarcă". Deci n-are cum sa fie de la baterie. Va rog sa ma ajutati!

4 răspunsuri:
| moldovianu a răspuns:

Ok,du-te la alt service,poate sunt ceva mai competenti! Problema e ca apa a facut deja raul,a oxidat ceva,nu stiu ce ti-au facut cei de la service,dar daca ti la desfacut,curatat bine,eventual proba cu un display nou,atunci problema e mai naspa! E ceva dus pe placa si la sagem e cam ireparabil! Nu prea poti interveni pe placa ca procesoarele sunt cimentate,cam asta e adevarul!
Inca ceva,telefonul se aprinde fara display? Fara sa il tii in priza? Daca nu e si bateria dusa,Cu incarcatorul bagat se alimenteza direct,dar fara nu se aprinde pentru ca bateria nu stocheaza nimic si la sasgem e des intalnit ca o baterie sa moara "de tot".
Concluziebig grinaca telefonul functioneaza fara sa afiseze,atunci e ceva dus pe afisaj(display, trasee) dar daca nu functioneaza decat in priza si afisajul se aprinde, trebuie incercata o alta baterie!

| onasis1961 a răspuns:

Daca ai un feon acasa,suflal cu aer cald,cu telefonul pornit. Daca-si revine,e foarte bine, daca nu, bateria nu mai are amperaj.Incearca cu alta baterie!

| GoguStrigoi a răspuns:

Cine stie de la ce o fi? Poate e de la display, sau poate e plin de praf...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Desfal si pune-l la soare, fara baterie fara cartela.lasa-l sa se usuce bine.si eu tocmai i-am facut o baie,la tara cand ma spalam.i-am scos repede bateria, a devenit ecranul alb dar dupa vreo doua ore de baie de soare, a inceput sa miste.acuma merge perfect.