| Cosmin_Ioan_1999 a întrebat:

Dupa ce am ales partitia in care sa instalez windows (care din greseala am ales D), am dat ntfs quick si mi-a dat ca windows-ul va fi instalat in D "Press enter to continue", iar eu atunci cand am vazut am dat restart (crezand ca daca dau restart imi va intra din nou in windows setup, dar am uitat ca am sters deja partitia veche cu w7 adica(C)),astfel acuma imi da "error loading operating system", si nu pot instala windows-ul din nou (Xp), ce pot face?
P.S : Am cauta in Bios, Cmos am dat default, am umblat la SATA si in Bios am pus toate Driverele pe CD-ROM si tot degeaba crying...
Ma puteti ajuta va rog?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Vezi ca mai devreme am scris altuia cum se face.Intra in bios pune Cd-ul cu wind in unitate dvd, dar cd-ul cu wind sa fie bootabil, apoi mergi in bios undeva unde scrie boot priority sau ceva in genul asta si dai enter acolo.Vei avea acolo HDD, DVD, STIK ETC.Alege primul sau urcal pe prima pozitie vezi scrie acolo cu ce taste sa faci asta deci urci pe prima pozitie dvd si iesi cu tasta f10 care iti salveaza setarea.Tu deja ai cd-ul in unitate si astepti pina o sa apara pe ecran un mesaj in engleza, ceva de genul sa apesi orice tasta sa plece de pe dvd si tu atunci imediat sa fii pe faza apesi tasta enter sau oricare dar apesi eneter si apoi lasi calculatorul sa isi faca treaba.La un moment dat o sa apara pagina cu instal.tu dai new instal, te mai intreaba undeva daca faci upgrade ai doua chestii tu dai clik pe ala unde spune new sau fresh wind si de acolo iar el mai risneste ceva.La un moment dat o sa se mai restarteze el de citeva ori, dar inainte de asta el spune apasa enter sa restarteze sau in X secunde se restarteaza calc singur.Tu lasa-l pe el sa se restarteze singur nu apasa nimic ca iar te duce de la capat.Deci tu apesi doar prima data dupa ce iesi din bios apoi lasi pe el sa faca totul. Dupa citeva rasneli din astea te duce undeva la partitii, acolo o sa vezi d, c cate partitii ai avut sau ai tu.Dai un refresh si apare activ delete, format chestii de genul asta.dai clik pe o partitie si apoi delete.Asa procedezi cu fiecare pina cind va ramine doar o singura partitie.Vexzi ca apare un mesah cind dai delete si spune ca bla bla vei pierde tot ce ai pe calc bla bla tu dai ok.Cind ramii doar cu o singura partitie atunci dai next. Daca doresti sa faci mai multe partitii ceea ce nu te sfatuiesc,pentru ca normal o singura partitie e mai bine,dar tu alegi ce faci acolo poti sa faci cate partitii vrei si sa alegi una din ele unde sa se instaleze wind. FDupa dai next,next si tot asa,mai te intreaba de data ora, povesti de genul asta, dar in genere calc face toata treaba tu doar dai next next pina la final. Daca ai un key la acel Cd il bagi atunci cind til cere, sau daca nu ai vezi tu dai next te pricepi cred, stii despre ce vorbesc.Si aia e tot.Cind se termina de instalat, scoti cd-ul din unitate, poti da un restart, cind porneste iar apesi iar f2 sau ce f e la tine sa intri in bios, te duci iar acolo la setarile alea si pui pe prima pozitie HDD, adica sa booteze prima oara de pe hard disc.Bne si daca nu faci asta si lasi dvd el tot va buta de pe hard pentru ca vede ca cd nu ai si urmeaza hdd daca asa e setat, daca nu setezi tu primul hdd, apoi dvd, si restul le lasi asa.Nu te speria ca nu e nimic complicat.O sa mearga struna de vioara dupa cind vei avea un wind fresh instalat. Spor la treaba.Sinca ceva nu mai umbla tu prin bios sa faci setari aiurea, lasale asa cum au fost ele initial, fa doar ce ti-am scris si totul va fi bine.N mai umbla tu la SATA sau mai stiu eu la ce umbli daca nu te pricepi.Si la format cind ajungi acolo nu mai da format poti da delete ca tot aia e.Sau daca dai format poti lasa ntfs ca e rapid nu sa stai o ora sa tot formateze.Dar delete e cel mai bine.Dar trebuie sa ai un wind pe Cd si sa fie bootabil, daca nu altfel nu o sa-ti mearga. Daca nu stii cum sa-l faci bootabil cauta pe net si ia unul deja bootabil se numeste wind ISO sau ceva de genul asta, deci daca vezi ca scrie la el iso sau ceva de genul asta atunci ala e bootabil si pe ala sa-l iei si sal pui pe cd apoi urmezi ce am scris.

| floryn1993 a răspuns:

Incearca instalare de pe un stick, apoi intri in bios la boot meniu/ setup. Program de facut stick-ul bootabil https://rufus.akeo.ie/