| Irina465 a întrebat:

După ce dau o resetare din fabrica laptop-ului, se va sterge si windows-ul?

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

"Resetare" = nu.

| NLS a răspuns:

Daca vrei sa folosesti Reset This PC,
(optiunea pe care o gasesti la
Options - Update and Security - tabul "Recovery")

exact asta face: reinstaleaza Windowsul, dar poti alege in continuare (dupa ce apesi Get Started) 2 moduri total diferite:

1. Optiunea Keep my Files - va reinstala automat Windowsul fara a trebui sa mai faci tu nimic, si iti va pastra documentele personale (acelea pastrate in My Documents), setari, sau aplicatiile specifice Windows 10, etc
Programele celelalte instalate de tine vor fi sterse, desigur.

2. Optiunea Remove Everything - va reinstala Windowsul si va sterge toate datele care s-au aflat anterior pe partitia C:/

https://www.howtogeek.com/......dows-8-pc/

| NLS a răspuns:

...mai exista ceva de resetat (atat la PC-uri cat si la laptopuri) si exact la asta se refera CM7YRE:
Setarile BIOS-ului, daca si-a bagat cineva nasul si a facut tampenii, sau cand pui parola pe BIOS si o uiti, etc

Resetarea BIOS-ului presupune stergerea memoriei CMOS, in care sunt pastrate setarile (modificarile aduse de utilizator) BIOS-ului.

Daca vrei sau e nevoie sa resetezi BIOS-ul, aceasta operatie nu are nici o legatura si in consecinta nu afecteaza in nici un fel sistemul de operare, care va ramane intact, asa cum l-ai avut mereu.

TREBUIE doar sa stii ce vrei sa faci/obtii, intrebarea ta nu e suficient de clar formulata.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Buna!

Depinde ce alegi. Cand mergi sa dai format, vei fi prezentat cu opțiunea de a sterge doar fisierele sau total format adica cu soft cu tot. Oricum, daca il ștergi si nu e purtat iti este instalat din nou dupa format. Poti intra in bios si sa il faci sa instaleze dupa un dispozitiv de memorie extern daca vrei sa pui pe el alt windows.

Sper ca am fost de folos!

big grin

| Costel_Constantin_2000 a răspuns:

Depinde, daca o faci din control panel, si ai windowsul cumparat, nu se va sterge si widowsul, daca e cumparat ar trebui sa ai optiunile : use a system image you created earlier to reset your computer / / sau / / Return you computer to factory condition (merge si daca o venit cu tot cu windows leptopul) daca nu e cumparat ai nevoie de un disc/ / sau sa ti-l faca in service.