| ReignForest a întrebat:

E bun sistemul de operare Ubuntu 20.4(Linux)? Întreb pe cei ce au sau au avut. Vreau să descarc de pe net, vreun link? P. S. Care este cel mai nou sistem de operare linux?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| PainTech a răspuns:

Da, este bun. In special daca nu ai mari cunostinte in domeniu.
Folsesc ubuntu de la versiunea 12.04 si e foarte ok. Nu ai toate jocurile si nici suita Office de la Microsoft dar sincer nici nu conteaza. Personal LibreOffice mi se pare mult mai ok decat MS Office.
https://ubuntu.com/download/desktop
Apesi pe download si astepti.
Care e cel mai nou sistem de operare Linux? Nu stiu. Sunt foarte, foarte multe distributii de Linux si fiecare dintre ele este diferita. Cea mai noua versiune de Ubuntu este 20.04 (20= anul 2020, 04= luna in care a fost lansata. Asa isi numesc ei versiunile.).
Manjaro foloseste software care cel mai probabil este mult mai nou, deoarece este o distributie "bleeding edge".

| DoctorWh0 a răspuns (pentru PainTech):

Bleeding edge/rolling release, poti sa ii spui cum vrei tu

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru începători, și pentru cei ce vin din universul Windows, exista câteva distribuții mai potrivite:
1. MINT
2. UBUNTU
3. ELEMENTARY OS
4. ZORIN

Nu sunt expert, însă le am încercat pe toate cele 4, și cel mai atractiv mi se pare Mint (ediția Cinnamon dacă ai PC mai puternic, sau Mate, dacă ai PC slab).

Am fost avut probleme cu dual boot, atât cu Mint cat și cu Ubuntu, dar era din cauza kit-ului de la acea vreme (2017).
Am reincercat luna trecuta cu versiunile actuale, și am putut in sfârșit sa fac dual boot pe laptop, Mint Cinnamon cu Windows 10.

Daca ești hotărât sa încerci Ubuntu, aici e kitul oficial (Ubuntu Desktop 20.04 LTS e ultima versiune )

https://ubuntu.com/#download

| PainTech a răspuns:

Toate distribuțiile principalele de Linux sunt actualizate permanent. Nu exista "cel mai nou".