| florin123ab a întrebat:

E bun windows 8.1 pro?

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Da, este foarte bun. Este un "refugiu" bun pentru cei carora nu le place ciclul de version upgrade (fortat) din 6 in 6 luni pentru Windows 10. Update-urile de Windows 8 functioneaza ca si cele de Windows 7, dar spre deosebire de Windows 7 care mai are suport de la Microsoft (doar) pana in Jan 2020, Windows 8 are suport pana in 2023 - deci vreo 5 ani nu ai treaba. Nu ai Edge, DX 12 si Metro Apps (Windows Store-ul de 8 e cam mort) - poate mai lipsesc si alte chestii pe care le gasesti prin 10 - dar daca ai folosi 7 nici acolo nu le-ai avea.

Nota: pentru cine nu este "fan" al Start Page-ului din Windows 8, recomand instalarea Classic Shell, ceea ce il face virtual identic cu Windows 7 pe partea de Start Menu.

3 răspunsuri:
| florin123ab explică (pentru flixbuster):

Da dar la jocuri cum se descurca?

| flixbuster a răspuns (pentru florin123ab):

Am avut in teste un Athlon II X2 260 cu 2 GB RAM si video AMD RADEON HD 4670, instalat cu Windows 8 (apropo, cand zic 8 zic de fapt 8.1), toate update-urile la zi.

Am jucat pe el Fifa 13, Virtua Tennis 4 si Prince of Persia: The Forgotten Sands.

La Fifa 13 am facut un benchmark si in 1440x900 aveam 100 FPS.

Asta am facut, asta spun. In rest, as spune ca se descurca foarte bine daca ai instalat corect Windows si drivere (si bineinteles depinde de ce hardware ai).

| RAY a răspuns:

Nu-mi place deloc, vorbesc din experienta propie