| BostanDaniel1974 a întrebat:

E bun windows lite 10, ce facilitati are?

Răspuns Câştigător
| Mihai198 a răspuns:

Este windows 10 fara aplicatii recomandate, reclame dedicate tie, capacitatea de a instala programe de pe internet, ci doar din Microsoft store, care e nasol rau, btw.
Este bun doar daca ai un laptop, pc sau tableta care nu are specificatii suficient de mari pentru a instala Windows 10 PRO, HOME, Enterprise sau orice alta versiune, din moment ce nu vei putea face nimic pe el.

Cerintele de sistem sunt:
Procesor: 1 GHz minim
RAM: 1 GB (32-bit) / 2 GB (64-bit)
Spatiu liber pe HDD/SSD: 16 GB
Grafica: Suport pentru Dx 9. Prin urmare fie computerul are minim o decada vechime, fie ai facut o negociere proasta pentru a-ti dori sa instalezi ceva atat de insultator ca Windows 10 Lite.

Orienteaza-te pe o versiune mai buna daca nu ai de ales.

8 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu stiu sa existe Windows 10 Lite.
Unde ai vazut asa ceva?
Nu exista, nu e ceva oficial, creat de MS.
Kituri modificate, impachetate de orice smecheras nu e indicat sa folosesti.
Si nici produse "preactivate".

| NLS a răspuns:

Nu exista nici o versiune Lite,
a existat Windows 10 S, o prostie de versiune limitata, dedicata mediului didactic, in care nu puteai instala nimic, decat aplicatii (si programe, teoretic, care inca nu exista acolo) din Store.

Au vazut ca nu a avut deloc succes, au renuntat la el, si au implementat in fiecare dintre celelalte 2 versiuni, asa numitul S mode.

Deci acum daca ai versiunea Pro sau Home, poti activa S mode si nu mai poti face aproape nimic in Windows.
Thanks M$ 4 another bullshit!

| BostanDaniel1974 explică (pentru Mihai198):

Am instalat windows 8.1 merge bine

| NLS a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Ce arati tu acolo nu e un produs lansat de Microsoft.
E un kit creat de un oarecare, care a putut impacheta pe langa Windows si cateva update-uri oficiale, ce a vrut muschii lui acolo, inclusiv spyware.

De ce nu folosesti varianta sigura?
Nu trebuie activat neaparat, nici macar Linus (de la LinusTechTips) nu foloseste Windows 10 activat pentru platforma lor de teste.
(El din alte considerente, desigur).