| Skarr a întrebat:

E buna pasta stock la ryzen 5 3600? Am auzit ca e mai lipicioasa si nu e asa buna ca arctic. Pareri?

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pai prin stock te referi la cea pusa de producator nu?
pai oare AMD sunt prosti sau cum, pun o pasta aiurita ca apoi sa le sara in aer la oameni procesoarele? NU

| NLS a răspuns:

Cat timp nu faci OC, duce perfect.

In alta ordine de idei, daca nu stii cata sa aplici si nu ai putina experienta cu diverse paste (fiecare are vascozitate diferita si e chestie de practica pentru a o intinde perfect), degeaba cumperi MX-4, Noctua sau Thermal Grizzly...

| Skarr explică (pentru NLS):

Daca il duc 4.3 ghz? Ii pun pasta buna am gasit o pana la urma. E cea mai buna pasta de la arcitc dar sper ca duce cooler ul stock. Daca nu incerc sa fac undervlot

| NLS a răspuns (pentru Skarr):

Coolerul duce procesorul fara OC, asa specifica si producatorul.

Mai mult de atat nu as incerca, nici daca as avea pasta Thermal Grizzly sau Noctua.

Coolerele stock raman coolere stock.
Cele AMD sunt ceva mi puternice decat cele de pe procesoarele Intel, astfel incat poti raci un Ryzen 5 cu ele, daca il lasi cum vine.
Daca vrei sa il ridici ai nevoie de alt cooler si de o pasta buna (cel putin Arctic MX-4)

| Ionut231312 a răspuns:

Pasta e ok, coolerul este o problema la 3600 laughing