| SonicAndrei a întrebat:

E diferență mare între aceste plăci video?
Asus: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/
MSI: http://www.pcgarage.ro/......5-128-bit/

Eu văd doar 2 diferențe la care MSI iasă ușor în avantaj: Pixel Fill Rate și Texture Fill Rate, plus al doilea cooler. Prețul îl lăsăm deoparte, la Altex, Asus e mai ieftină, de exemplu.

Care ar fi mai bună?

Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Depinde de joc. La performantele pe care le are fata de alte versiuni, eu zic ca ai un boost de pana la ~7fps in mai toate jocurile.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Pentru ca MSI ''produce'' intotdeauna placi video cu frecventa procesorului si boost clock ceva mai mare fata de alti competitori. Majoritatea dintre gameri tind intotdeauna sa se uite la MSI. Sa nu mai vorbesc de racire, care este cu mult peste acea de la Asus.
Preturile le impun importatorii, nu magazinele.
In concluzie, daca doresti sa cumperi un 750ti, cea de la msi este cea mai buna alegere.

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

OK. Dar ai idee cât FPS dă mai mult MSI decât Asus? 5-10-20?

| SonicAndrei explică (pentru Jipa95):

OK.

| Jipa95 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Depinde de joc. La performantele pe care le are fata de alte versiuni, eu zic ca ai un boost de pana la ~7fps in mai toate jocurile.

| manelgucci a răspuns:

Într-adevăr,la MSI pixel si Fill rate sunt mai mari ca cele de la Asus, dar mai bine pui încă vreo 200-250 de lei si îți iei un 960

| SonicAndrei explică (pentru manelgucci):

Nu știu dacă mai pot pune 250 lei în plus, deocamdată întrebarea aceasta a fost doar informativă. Placa o voi lua prin iunie 2016 (sau când voi strânge banii, vor apărea schimbări până atunci).

Dar cât FPS dă mai mult MSI față de Asus (evident mă refer doar la aceste modele, nu la firme)?