| xGamerZ212 a întrebat:

E diferenta mare intre socket 1156 LGA si 1151? Adica corespund in anumit fel? Daca nu, ce procesor quad core de acest tip imi recomandati?

10 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Da, e diferenta mare. Nu sunt bineinteles nici compatibile fizic, dar nici comparabile ca specificatii sau performanta.
1156 a aparut in anul 2009 si s-a vandut pana in anul 2011 cand a fost inlocuit de 1155.
A suportat procesoarele DINAINTE de Sandy Bridge>>>
Intel Core i7 (seria 800)
Intel Core i5 (seriile 700 si 600)
Intel Core i3 (seria 500)
Intel Xeon (X3400, L3400)
Intel Pentium (seria G6000)
Intel Celeron (seria G1000)

1151 a aparut in 2015 si este in continuare pe piata, in gama mainstream.
Suporta toate procesoarele mainstream pe platformele Skylake (a 6-a generatie), Kaby Lake (a 7-a generatie), Coffee Lake (generatiile 8 si 9 )...

Ca performanta, 1151 vine cu mai multe lane-uri PCI-E, suport SATA mai bun, standard USB mai nou, suport DDR4, si altele...

| NLS a răspuns (pentru xGamerZ212):

Deci ai deja o placa de baza 1156 sa inteleg

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Pe langa i3 550?

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Da

| NLS a răspuns (pentru xGamerZ212):

Da, merge (la fel i5 655K, i5 660 sau i5 670) din seria Westmere

Sau i5 760 din seria Nehalem. Acesta e QuadCore la 2.8 GHz.

Daca placa ta de baza e una mai rasarita (cu un chipset din gama superioara) atunci poti pune chiar i7 pe ea, tot din seria Nehalem.

i7 870 de exemplu, Quad Core @ 2.93 GHz
i7 880 Quad Core @ 3.06 GHz

https://en.wikipedia.org/wiki/Westmere_(microarchitecture)

https://en.wikipedia.org/wiki/Nehalem_(microarchitecture)

| NLS a răspuns:

Nu ai specificat daca ai deja o placa de baza, sau nu.
Daca nu ai nimic, si vrei sa-ti faci un sistem relativ puternic si eficient, trebuie sa alegi obligatoriu 1151.

Pe de alta parte, daca nu dispui de buget mare, pentru internet, muzica si filme la calitate FullHD, merge si un procesor i5 pe socket 1156, daca il gasesti la pret bun pe olx.
DAR trebuie sa gasesti si o placa de baza pentru el, fara condensatori umflati, sau alte probleme (trebuie sa intelegi ca placile de baza, ca orice produs electronic, are o durata de viata).

Si in alta ordine de idei, in ultimii 2 ani s-au schimbat foarte multe pe piata procesoarelor.
AMD ofera mai multa performanta la aceeasi bani.
Fratele meu si-a facut in martie un sistem de 4800 euro, in care putea lejer sa puna un 8700K sau chiar 9700K.
DAR a ales 2700X de la AMD si nu ii pare rau.

Eu mi-am facut un miniPC (format mini-ITX) cu 3400G de la AMD, si daca as fi facut ceva asemanator de la Intel, ar fi costat cu 50% mai mult, fara sa mai vorbim de video (la Intel as fi avut nevoie si de o placa video dedicata, pentru ca grafica integrata e mult mai slaba fata de ce ofera AMD pe procesoarele 3200G si 3400G).
Vorbind de performanta, 2700X, 3600X si 3800X nu au rival in tabara Intel, daca pui in balanta si pretul.

| FaraNume1245 a răspuns (pentru NLS):

Plus faptul ca la Intel nu stii cand o sa le nazareasca sa schimbe iar socket-ul si sa te oblige sa schimbi si placa de baza daca vrei sa faci upgrade laughing

| NLS a răspuns (pentru FaraNume1245):

Sunt tare curios daca AMD o sa schimbe AM4 la anul, acum ca au schimbat TR4.
Oricum, au dus-o destul, si uite ca au putut crea si chestii performante si eficiente pe ea.

| xGamerZ212 explică (pentru NLS):

Am deja placa de baza