| SERIALS a întrebat:

E greu sa instalezi un Windows? Nu am facut niciodata dar vreau sa invat, ce sfaturi imi dati? Sa urmaresc ceva tutoriale?

Am un Windows 8.1 vechi de prin 2014 instalat, as vrea sa trec la unul nou.

9 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Acum Windows 10 se instaleaza... imediat, cu cateva click-uri.

Si eu prima data cand am instalat... numai cu tutoriale am reusit. Dupa, imediat merge.

Se gasesc mii de tutoriale pe Youtube despre instalarea de Windows, mai ales ca merge downloadat si gratis de pe pagina oficiala Microsoft.

Si nu uita, orice poate fi gasit cu putina motivatie si 1000 de cautari pe Google big grin

| SERIALS explică (pentru DoarBogdan):

Cat costa un Windows 10 de la Microsoft?

| DoarBogdan a răspuns (pentru SERIALS):

Am zis ca este gratis, dar neactivat. De aici: https://www.microsoft.com/ro-ro/software-download/windows10ISO
In rest... poti sa cumperi licenta oem (care se acriveaza pe un singur dispozitiv) si cu 5EUR, si cam aia este. Dar si fara sa il activezi, tot merge. Mai este si licenta retail, care poate fi activata de mai multe ori, pe mai multe sisteme.

| anonimg a răspuns:

Nu este greu pentru cine a învățat. Avantajul este că orice problemă ai întâmpina, poți să o iei iarăși de la capăt. Numai că trebuie să o iei de la capăt, pentru că odată ce a început instalarea noului Windows nu vei mai putea intra în cel vechi.
Prima dacă când ți se va cere "press any key to boot..." apeși pe orice tastă. În timpul instalării, îți va apărea iarăși acest lucru, dar atunci nu mai apeși nimic (vorbesc de instalarea de pe un disc dvd; nu am instalat niciodată de pe un stick usb).

| Nemessys a răspuns:

Este extrem de simplu.
In cazul in care vrei sa instalezi win 10. Te duci pe site-ul oficial de la Microsoft si-l descarci. Apoi, este ca si cum ai instala un joc, nimic mai simplu. Doar bifezi acolo ce ai vrea tu si cum ai vrea sa se instaleze, sa se pastreze fisierele sau sa se stearga complet, etc. E fix ca la prosti.

| Superior a răspuns (pentru Nemessys):

Eu l-am luat de la pirati, cu cufarul de comori plin.

| Crackman a răspuns:

Faci exact pasii dintr-un tutorial si totul o sa fie ok

| Legion7X a răspuns:

Https://youtu.be/f8u21DbvqXY

INSTALARE WINDOWS 10 DE LA A LA Z. Simplu și eficient.

| zilog a răspuns:

Pune ubuntu e mai bun de cât windows-ul se instaleaza mai usor nu se viruseaza
nu se strica
merge impecabil
nu consuma resurse
nu trebuie pe urma sa mai alergi sa cauti tot internet-ul drivere pentru placa de retea
si apoi sa le pui pe un stick si sa le instalezi pe acel pc sau laptop
apoi sa cauti drivere pentru placa video
apoi sa cauti zeci de ore drivere pentru placa de sunet
sau canr dpui o imprimanta la windows dureaza sa o instalezi in unele cazuri si o jumatate de zi
pe când la ubuntu intr-o secudna isi ia singur driverele de pe internet
si in a doua secunda imprimanta functioneaza perfect
sau cand pui un scanner pe usb la ubuntu merge din prima fara sa instalezi absolut nimic

ai google chrome, mozila, opera, vlc, si tot ceea ce ai si la windows
de cat că la ubuntu sunt gratis
si nici nu te doare capul de liciente