| Stefan03 a întrebat:

E normal ca un joc din 2004 sa ruleze ca si cum ar avea 20 de fps dar pe acelasi calculator sa imi mearga fortnite/apex legends (jocuri noi) cu peste 60 fps? Optimizare proasta?

6 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Daca ti-ar trece prin gand sa il joci macar cu Compatibility Mode: XP SP3 on, probabil ar merge mult mai bine.
Sau sub Windows XP intr-un program de virtualizare (VMware Player, VirtualBox... aloci 2 GB Ram si un nucleu la procesor, maxim 2)

| Ineys a răspuns:

Jocurile vechi nu cunosc componentele noi ca sa ma exprim asa. Practic nu prea folosesc sau nu folosesc deloc placa ta video desi este una foarte noua, tocmai pentru ca este foarte noua.

E ca si cand i-ai da bunicii un Samsung Galaxy S10. Crezi ca se descurca mai bine cu el decat cu un Nokia d-ala vechi gen 2730 cu butoane?

Răspuns utilizator avertizat
| Preotul500 a răspuns:

Da, foarte multe jocuri nu sunt optimizate pe noile sisteme de operare sau pentru anumite componente.