| RAY a întrebat:

E normal ca un productor sa aiba pe piata un produs la un pret mai mare decat unul nou care e mai ieftin si mai bun ca ala cu pret mare?

5 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Este absolut normal în orice piață liberă. Este dreptul producătorilor să pretindă ce preț vor, la fel cum este dreptul cumpărătorilor să nu cumpere acel produs dacă este prea scump și de proastă calitate. Piața se auto-reglează prin cerere și ofertă.

Pe termen lung, cei care produc în mod constant lucruri scumpe și proaste vor da faliment, cei care vin cu produse de calitate la prețuri competitive vor prospera.

| RAY explică (pentru johnnny123):

Cazul Nokia, ai dreptate dar e aiurea ca producatorul sa mentina un produs mai vechi la pret mai mare ca acel vechi, ma frustreaza faptul ca laptopul meu mai scump are o placa video mlt mai slaba ca ceea ce a lansat productorul luna asta

| LinxCont a răspuns:

Orice e normal. Daca producatorul gaseste cumparatori si afacerea merge bine, nu conteaza diferentele de pret sau de calitate. In timp, situatia se poate regla, insa nu e sigur ca nu va ramane asa foarte mult timp.

| eminescuhipiot a răspuns:

Nu e "normal" pentru. judecata si logica noastra, insa e posibil. Face fiecare ce vrea si se descurca cum poate.

| Darjan_Darius_1994 a răspuns:

Este doar Marketingwinking