| Zuhn a întrebat:

E ok pentru un buget restrâns(costa 1400 RON) Ryzen 3 3200G 3. 6GHz SSD 240GB 8GB DDR4 Radeon Vega 8?
Placa video poate fi schimbata?

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce a zis Silvia e parțial adevărat.
Prin DualChannel câștigi cam 35% viteza de procesare a datelor, pe platformele moderne AMD.
Aceasta creștere aduce cu sine și o afișare mai rapida a cadrelor pe monitor, deci,... Mai multe FPS.

E adevărat ca între ram de 3000mhz și 3200mhz nu o sa existe nici o diferență vizibila, însă de la 2600mhz la 3200mhz (sau mai mare) deja se vede diferența.
Alege 2 plăcute de ram identice de 2933mhz (sau mai mult), dacă vrei sa obții performante bune cu acel procesor.
Poți alege și varianta: 1 plăcută de 2933mhz acum, și una identica peste un an.

| SilviaDulcik a răspuns:

Placa video Radeon Vega 8 este integrată în procesor.
Nu trebuie să o schimbi, vei cumpăra una dedicată și vei rula jocurile și programele cu ea.

Dacă vrei să îți faci acum un calculator de buget, recomand să mărești bugetul și să îți cumperi 2 barete RAM de 8GB la frecvențe cât mai mari, pentru a spori performanțele, în special a plăcii video.
Exemplu: https://www.pcgarage.ro/......annel-kit/

| Zuhn explică (pentru SilviaDulcik):

Mersi de sfat. Prima data cred ca îl cumpăr asa și după îi mai schimb componentele. Nici nu prea am cerințe prea mari vreau doar sa joc csgo și lol

| SilviaDulcik a răspuns (pentru Zuhn):

Chiar și așa, recomand Dual channel la memoria RAM, vei avea un plus de minim 50% la performanță. În loc de 60FPS, vei avea peste 90FPS.
Acum am placa de bază Asrock A320M-DVS R3.0 + Ryzen 3 2200g. Am făcut teste cu o plăcuță de 8GB și 2 plăcuțe. Le-am setat la 2667MHz și așa cum îți spun diferența este mare.
În Unigine Heaven, 720p, Quality High și Tessellation Medium, cu single channel = 809 (scor), cu dual channel = 1147 (scor).
În Resident Evil 5 Benchmark, AA 4x, Restul High și On (fără Vsync), single channel = 62. 7FPS, dual channel = 100. 3FPS.

Repet, recomand 2x8GB DDR4, și să fie puse la o frecvență cât mai mare, cu cât mai mare cu atât mai bine.
Eu am una de 2133MHz și una de 2400MHz, cu OC la 26667MHz.