| Blastphemy a întrebat:

E ok să țin monitorul pe unitate? Contribuie cumva la încălzirea acestuia din urmă? Mă cam enervează ventilatorul.
P.S.: Am curățat praful. Deocamdată nu mai face ca toți dracii.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Exista doua feluri de carcase: desktop (pe masa) orizontale si tower (turn) verticale.
Calculatoarele (desktop) sunt direct astfel concepute ca monitorul sa fie asezat pe carcasa si sa ocupe loc mai putin pe masa de lucru (de aici provin si laptopurile).

Carcasele sunt stfel proiectate sa se poata fi racite corespunzator, chiar daca se pun obiecte deasupra, dar sa nu fie orificiile de aerisire acoperite.

Ventilatoarele ajuta la racirea componentelor din carcasa.
Ventilatorul, in mod normal, functioneaza silentios. Daca totusi fac zgomot, inseamna ca s-a depus praf pe palete, iar zgomotul este cauzat de vibratiile produse de dezechilibrul paletelor si uzura bucselor rotorului.
Daca se curata paletele de praf, zgomotul se atenueaza mult. Daca zgomotul ramane deranjant, atunci se poate schimba ventilatorul.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Nu are legătura una cu alta,si eu am ținut monitorul pe unitate,aveam unitate mica tip Dell, nu a pățit nimic, totul e sa aiba aer, sa fie buna ventilația in carcasa, sa fie schimbata pasta termoconductoare macar o data la un an, bine curatat de praf o data la 6 luni