| Starkid1 a întrebat:

E posibil ca bateria unui laptop nou in freedos sa se descarce mai repede? Cam un procent la 2 minute, laptopul nefiind incarcat de mine, ce a avut din fabrica?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca l-ai luat din magazin online trimitre-l urgent inapoi. Daca l-ai luat din magazin fizic uita-te pe garantie si ia legatura cu service-ul! Un laptop mediu, consuma aproximativ intre 0, 5 si 0, 7 wati pentru o zi de 8 ore de folosire, iar un laptop de gaming intre 1 si 1, 3 wati pe acelasi timp de folosire. Deci este ceva in neregula cu el. In mod normal bateria trebuie sa tine peste 6 ore la o folosinta normala. Incearca sa-l incarci total si vezi cat tine.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Este baterie defecta. Returneaza-l cat este in garantie sau daca l-ai luat de curand (sub 14 zile) ai dreptul sa renunti la el. FreeDos nu este un sistem care consuma multe resurse. Deci n-ar trebui sa se descarce asa.

| Starkid1 explică (pentru Salontanul):

Ok, ieri l-am luat, dar dupa windows daca este ok, il voi pastra. e posibil sa isi revina?

| Starkid1 explică (pentru Salontanul):

Daca te descurci, te rog, imi poti spune aprox cat tine bateria de 44. 5wati ora pentru configuratia cu ryzen5, 8 ram, cu display TN 1080p?
Adica la ce sa ma astept

Cu 2 zile inainte sa il iau avea 5 produse desigilate, acum nu arata nimic, iar cel din magazin a insistat ca e bun, era singurul din gama sa care era in magazin fizic, restul fiind online.
Totusi este un Lenovo ideapad 5 si am asteptari. Daca cu win10 pro va fi ok, sa il tin? in freedos repet, tinea un procent 2 minute la 44.5 wati. Si cand l-am adus era in cutie in polistiren infasurat si s-a pornit singur, nu stiu de ce.

| Starkid1 explică (pentru Salontanul):

Multumesc! Mi-a pus cineva win10pro pe el, office si toate cele si la estimat am prins si 15 ore, tine bine bateria, acum am 48% si estimat peste 4 ore, in medie 6-8 ore tine, poate era ca era incarcat de mult, sau ca nu avea windows, pentru 44.5wh tine bine, cel din magazin a zis ca o sa am aprox 6 ore si tine bine bine! Multumesc.
PS e luat din magazin fizic, are 4 zile

Dar oare de ce in freedos nu tinea mai deloc si acum e chiar ok?

| Salontanul a răspuns (pentru Starkid1):

Nu-mi dau seama de ce ar face asa! Ideea este ca FreeDos nu consuma mai mult decat Windows-ul.

| Salontanul a răspuns (pentru Starkid1):

Daca l-ai luat din magazin online trimitre-l urgent inapoi. Daca l-ai luat din magazin fizic uita-te pe garantie si ia legatura cu service-ul! Un laptop mediu, consuma aproximativ intre 0, 5 si 0, 7 wati pentru o zi de 8 ore de folosire, iar un laptop de gaming intre 1 si 1, 3 wati pe acelasi timp de folosire. Deci este ceva in neregula cu el. In mod normal bateria trebuie sa tine peste 6 ore la o folosinta normala. Incearca sa-l incarci total si vezi cat tine.